Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

PZH zaprasza na bezpłatne szkolenia „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu”

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 27 sierpnia 2015 09:17

PZH zaprasza na bezpłatne szkolenia „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu” - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Prowadzone w wielu krajach badania dowodzą, że istnieje silny związek między sytuacją zdrowotną i warunkami społecznymi, zarówno w odniesieniu do jednostek, jak zbiorowości ludzkiej - pisze prof. Mirosław J. Wysocki, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.
[caption id="attachment_31925" align="alignnone" width="620"]Thinkstockphotos/FPM Thinkstockphotos/FPM[/caption]

Prowadzone w wielu krajach badania dowodzą, że istnieje silny związek między sytuacją zdrowotną i warunkami społecznymi, zarówno w odniesieniu do jednostek, jak zbiorowości ludzkiej - pisze prof.  Mirosław J. Wysocki, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, jako lider Konsorcjum „Nauka i Zdrowie”, realizuje Projekt „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu” stanowiący część Programu PL13 współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Projekt powstaje we współpracy Norweskiego Dyrektoriatu ds. Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Prowadzone w wielu krajach badania dowodzą, że istnieje silny związek między sytuacją zdrowotną i warunkami społecznymi, zarówno w odniesieniu do jednostek, jak zbiorowości ludzkiej. Powstające  na podłożu czynników społecznych różnice w sytuacji zdrowotnej określane są jako nierówności w zdrowiu.

Obecnie skala nierówności w zdrowiu, występujących zarówno między poszczególnymi krajami jak w obrębie danego kraju, jest nieporównanie większa niż w początkowym okresie badań, czyli w latach 70. ubiegłego stulecia. Dlatego też problematyka nierówności w zdrowiu uznawana jest ostatnio za jedno z najważniejszych wyzwań dla zdrowia publicznego, polityki zdrowotnej i społecznej, w tym także wyzwań dla kształcenia osób zawodowo związanych z tymi obszarami" - pisze prof. dr hab. med. Mirosław J. Wysocki, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. 

W ramach Projektu organizowane są szkolenia, których głównym celem jest:

  • rozpoznanie uwarunkowań zdrowia
  • poznanie najważniejszych przyczyn leżących u podłoża nierówności w zdrowiu
  • zapoznanie ze strategiami i metodami zmniejszenia nierówności w zdrowiu (ze szczególnym uwzględnieniem strategii i metod zdrowia publicznego, w tym promocji zdrowia)
  • poznanie zasad funkcjonowania systemu zdrowotnego w Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem struktur, które powinny być włączone w zmniejszanie nierówności w zdrowiu)

Adresatami szkoleń są pracownicy różnych podmiotów powiązanych z problematyką zdrowia społeczeństwa, w tym w szczególności:

  • osoby bezpośrednio pracujące z pacjentami i ich rodzinami (np. pracownicy podstawowej opieki zdrowotnej), pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, pracownicy oświaty
  • pracownicy nadzorujący pracę innych osób, np. pracownicy zarządzający podmiotami leczniczymi, pracownicy urzędów wojewódzkich, marszałkowskich, jednostek samorządu terytorialnego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, pracownicy oświaty

Dla każdej z tych grup przewidziano oddzielne szkolenia w wymiarze 8 godzin lekcyjnych. Jednodniowe szkolenia zorganizowane zostaną w okresie od września do grudnia 2015 r. w miastach wojewódzkich.

Szkolenia są rekomendowane przez Krajowego Konsultanta w dziedzinie zdrowia publicznego: Pismo konsultanta krajowego

Szkolenia są bezpłatne. Uczestnicy otrzymają: materiały edukacyjne, zaświadczenia o ukończeniu szkolenia oraz lunch. Koszty podroży nie będą zwracane.

Osoby zainteresowane udziałem w odpowiednim szkoleniu zapraszamy do zgłoszenia i rejestracji na stronie: http://www.kdkevents.pl/nierownosci/ gdzie znajdują się również program i harmonogram szkoleń.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także