Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

QuintilesIMS o marcowej liście leków refundowanych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 lutego 2017 10:14

QuintilesIMS o marcowej liście leków refundowanych - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty
Zmiany na liście leków refundowanych zaczną obowiązywać od najbliższej środy. Na zmianach skorzystają m.in. seniorzy.

Refundacją na rynku aptecznym zostały objęte leki złożone (produkty zawierające więcej niż jedną
substancję czynną), stosowane u dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Pacjenci
powyżej 75 roku życia uzyskali bezpłatny dostęp do kolejnych 15 substancji czynnych, z których
większość jest stosowana w leczeniu jaskry. W lecznictwie zamkniętym wprowadzono zmiany
w opisach programów lekowych, w tym między innymi w programach reumatoidalnych.
Poprzez dodanie nowych leków do dwóch programów związanych z leczeniem czerniaka możliwe
będzie zastosowanie terapii skojarzonej.

 

Refundacja na rynku aptecznym

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 60 produktów (wg kodów EAN). Z wyjątkiem leków złożonych, stosowanych w leczeniu POChP dodane pozycje to substancje czynne, obecne już wcześniej w refundacji. Nowe leki złożone dostępne w połączeniach LAMA (długodziałający lek przeciwcholinergiczny) + LABA (długodziałający β2-mimetyk) zawierają następujące substancje czynne:
- umeclidinium bromide + vilanterol – pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu w Unii Europejskiej zostało przyznane w 2014 roku;
- glycopyrronium + indacaterol – pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu w Unii Europejskiej zostało przyznane w 2013 roku;
- tiotropium bromide + olodaterol – pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu w Polsce zostało wydane w 2016 roku; do końca 2016 roku lek ten nie był obecny w sprzedaży na rynku aptecznym.
Wprowadzone zmiany w zakresie dostępności leków złożonych w leczeniu podtrzymującym u pacjentów powyżej 18 roku życia z POChP są spójne z opublikowanymi w grudniu 2016 roku wytycznymi praktyki klinicznej GOLD 2017 (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease), które zawierają rekomendacje dla skojarzonego stosowania LAMA + LABA, jako podstawowego leczenia dla chorych z POChP (w grupach GOLD od B do D).
Wprowadzenie do refundacji leków zawierających dwie substancje czynne w jednym inhalatorze może poprawić stosowanie się pacjentów do leczenia, co z kolei wpłynie korzystnie na uzyskane efekty terapeutyczne i może zmniejszyć liczbę zaostrzeń. W efekcie, w długoterminowej perspektywie zmiana ta może przynieść redukcję kosztów pośrednich i oszczędności dla płatnika publicznego.

Spośród nowo dodanych produktów (60 kodów EAN) w 2016 roku sprzedawało się 9 pozycji. Pacjenci, kupując te leki ze 100% odpłatnością (bez refundacji), wydali na nie blisko 2,6 mln PLN w skali roku. Wprowadzenie tych leków na listy refundacyjne, przy założeniu tej samej ilości sprzedaży, zmniejszy wydatki pacjentów o 80% – do kwoty 0,5 mln PLN.
W efekcie skrócenia decyzji refundacyjnych lub braku kontynuacji refundacji, 29 produktów (wg kodów EAN) zostało usuniętych z refundacji aptecznej. Produkty te w 2016 roku osiągnęły wartość sprzedaży – liczoną w cenach detalicznych brutto – równą kwocie 92 mln PLN. NFZ wydatkował na nie kwotę 77 mln PLN, co stanowiło 1,0% całkowitych wydatków NFZ na refundację leków na rynku aptecznym. Pacjenci w tym samym okresie dopłacili do tych leków 15 mln PLN. Wśród produktów usuniętych z refundacji aptecznej, które nie mają refundowanych odpowiedników, znalazły się leki zawierające substancje czynne stymulujące granulopoeze − pegfilgrastim, lipegfilgrastim, stosowane w chorobach onkologicznych. Leki te pozostały na rynku szpitalnym, gdzie są dostępne bezpłatnie dla pacjenta. Pozostałe usunięte leki mają swoje refundowane odpowiedniki, w związku z czym pacjent ma możliwość wykupienia ze zniżką odpowiednika leku
wypisanego na recepcie.

Zmiany wysokości dopłaty pacjenta (obniżki i podwyżki) dotyczyły w sumie 607 pozycji leków.
Dla 266 produktów spadła dopłata do leku, przy czym zmiana o 10 PLN lub więcej dotyczyła 14 produktów.
Dla 341 produktów wzrosła dopłata do leku, przy czym zmiana o 10 PLN lub więcej związana była
z 16 produktami. Wśród tych 16 produktów znalazły się wziewne, jednoskładnikowe, długodziałające leki przeciwcholinergiczne (tzw. LAMA), stosowane w leczeniu POChP. W tym przypadku wzrost dopłaty pacjenta jest związany z wejściem pierwszego odpowiednika generycznego zawierającego substancję czynną tiotropium bromide.

W ramach listy bezpłatnych leków dostępnych dla pacjentów powyżej 75 roku życia dodano 15 substancji czynnych, stosowanych w leczeniu jaskry, choroby Parkinsona oraz hipercholesterolemii. Z listy nie usunięto żadnej substancji czynnej. Tym samym lista bezpłatnych leków zawiera 91 substancji, czyli o 23 więcej w porównaniu do pierwszej listy obowiązującej od 1 września 2016 roku.

Programy lekowe i chemioterapia

Lista refundacyjna wprowadziła szereg zmian w opisach istniejących programów lekowych. Najistotniejsze
zmiany dotyczyły opisów reumatoidalnych programów lekowych, w tym:
- zasad kwalifikacji do tych programów
- leczenia uwzględniającego rekomendacje organizacji reumatologicznych
- indywidualizacji leczenia, szczególnie w ciężkich przypadkach chorób reumatoidalnych

W ramach obowiązujących programów leczenia czerniaka refundacją zostały objęte dwie nowe substancje czynne – kobimetynib i trametinibum. Dzięki wprowadzeniu tych leków do programów możliwe będzie zastąpienie dotychczasowych monoterapii terapią skojarzoną.

źródło: QuintilesIMS

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także