Metoda in vitro w ocenie części społeczeństwa budzi wątpliwości natury etycznej. Wobec wyzwań demograficznych, dążąc do zapewnienia równych szans wszystkim walczącym z problemem niepłodności, także tym chcącym korzystać z innych metod leczenia, Prezydent zapowiada złożenie projektu ustawy zapewniającego finansowanie ich ze środków publicznych.
– Będziemy próbowali zebrać pierwsze informacje na temat metod, które mogą zostać zaproponowane jako metody leczenia niepłodności, które zostaną wpisane do prezydenckiego projektu – mówił w TV Trwam Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik.
Przewodniczący Rady Piotr Czauderna wskazywał, że z uwagi na duże wyzwania demograficzne, które stoją przed Polską, a jednocześnie mając na uwadze różne poglądy Polaków, Prezydent chciałby, aby także inne, potencjalnie skuteczne, a dziś nierefundowane, procedury medyczne nakierowane na diagnostykę i leczenie niepłodności były finansowane ze środków publicznych.
– Chodzi o to, żeby stworzyć jakąś alternatywę dla osób, które z różnych powodów z in vitro skorzystać nie chcą albo chcą zostawić in vitro na sam koniec starania się o dziecko. W środowisku lekarskim jest przekonanie, że metoda in vitro jest nazbyt często w Polsce stosowana na samym początku drogi. Na przykład w Niemczech jest tak, że zanim wejdzie się w ścieżkę procedury in vitro finansowanej publicznie, trzeba przeprowadzić diagnostykę, żeby przekonać się, czy nie ma jakiegoś innego problemu, który da się rozwiązać – mówił Szef Rady ds. Ochrony Zdrowia.
Zaproponowane rozwiązania nie będą stały w kontrze do in vitro, a raczej będą uzupełnieniem dla tej metody.
Źródło: Prezydent.pl