Z raportu WHC wynika, że od momentu wprowadzenia pakietu onkologicznego średni czas oczekiwania dla pacjentów onkologicznych bez tzw. zielonej karty zwiększył się z 4 do prawie 6 tygodni. Ci pacjenci czekają na wykonanie świadczeń o 3,3 tygodnia dłużej niż pacjenci z kartą DiLO. Eksperci alarmują, że 1/3 pacjentów onkologicznych może nie posiadać zielonej karty. Mimo tego, że pacjenci z kartą DiLO otrzymują świadczenia szybciej niż pacjenci bez karty, jednak nadal nie otrzymują gwarantowanych przez Ministerstwo świadczeń w założonym czasie.
Pakiet onkologiczny zakłada, że czas od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia w 2017 r. ma trwać maksymalnie 7 tygodni. Z uzyskanych przez Fundację WHC danych (styczeń 2017 r.) dotyczących średnich czasów oczekiwania na diagnostykę wstępną i pogłębioną w ramach pakietu onkologicznego, w terminie 7 tygodni nie mieszczą się pacjenci w przypadku: raka stercza – 11,5 tyg., raka piersi – 9,7 tyg. oraz raka płuca – 8,7 tyg., czyli trzech z czterech badanych przez Fundację WHC nowotworów.
Od marca 2017 r. pakiet ulegnie zmianie. M.in. ma zostać zlikwidowana nadmierna biurokracja (skrócenie karty DiLO z 7 do 2 stron), a lekarze ambulatoryjnej opieki specjalistycznej będą mieli uprawnienia do wydawania kart już w chwili podejrzenia nowotworu, a nie w momencie rozpoznania, zaś lekarze POZ, nie będą karani za nietrafnie wydane karty DiLO.
Zgodnie z postulatami środowiska medycznego, pakiet onkologiczny powinien uwzględniać również wszystkie nowotwory, w tym nowotwory skóry, które nie mieszczą się obecnie w pakietem onkologicznym (z wyjątkiem czerniaka).
Źródło: Fundacja WHC