Zmiany informatyczne w Platformie P1 związane z dostosowaniem przez Centrum e-Zdrowia systemu informatycznego do zapisów art. 96a ust. 7ab ustawy – Prawo farmaceutyczne prowadzą do problemów z dawkowaniem wypisywanych recept. Nowe zasady dawkowania niejednokrotnie mogą wprowadzać w błąd samych pacjentów, prowadząc do ryzykownych dla ich zdrowia błędów w realizacji zalecanej terapii. Zmiana dotychczas stosowanych kropli, dawek, czy jednostek na przeliczniki wagowe i objętościowe jest dla nich myląca i niezrozumiała.
Programy gabinetowe, w których prowadzona jest dokumentacja medyczna przez lekarzy rodzinnych są obecnie nieprzygotowane na wprowadzane zmiany i nie są w stanie zapewnić sprawnego wypisywania recept, co istotnie zakłóca naszą codzienną pracę.
Jako środowisko lekarzy skupionych wokół Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce stanowczo protestujemy przeciwko wprowadzaniu zmian obciążających lekarzy dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi i utrudniających naszą codzienną pracę. Lekarze w swojej pracy powinni koncentrować się przede wszystkim na kwestiach klinicznych.
W przypadku ordynacji leków obowiązkiem lekarza powinno być wyłącznie: wybranie odpowiedniego preparatu wraz z dawką, określenie sposobu dawkowania oraz czasu terapii. Wszystkie pozostałe parametry potrzebne do realizacji recepty (wielkość opakowania, liczba opakowań) powinny być wyliczane automatycznie przez system informatyczny. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce proponuje uwzględnienie powyższego rozwiązania w pracach dostosowawczych Platformy P1. Przedstawiciele KLRwP dodają, że sposób wprowadzania zmian dotyczących wystawiania e-recept jest nieakceptowalny. Oczekują wycofania się z wdrażanych zmian do czasu przygotowania rozwiązań we współpracy ze środowiskiem lekarzy rodzinnych najbardziej obciążonym obowiązkiem wystawiania recept w codziennej praktyce. Czas oraz sposób realizacji zaplanowanych zmian musi uwzględniać okres potrzebny na skuteczne dostosowanie programów gabinetowych, poprzedzony fazą testów na małej populacji, tak aby sprawdzić konsekwencje nowo wprowadzanych zmian.
Źródło: KLRwP