Jak informuje koordynator wojewódzki Poltransplantu i koordynator transplantacyjny UCK WUM Krzysztof Zając, miniony rok był rekordowy pod względem liczby przeprowadzonych transplantacji w całym kraju.
– To niewątpliwie efekt edukacji personelu medycznego i społeczeństwa, realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia Narodowego Programu Rozwoju medycyny Transplantacyjnej oraz stworzenia stanowisk koordynatorów wojewódzkich, co ułatwia kontakt z personelem medycznym szpitali – mówi.
Od początku września w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego funkcjonuje jedyny w Polsce program przeszczepień fragmentu wątroby od żywego dawcy dla biorcy dorosłego. Pierwszą taką transplantację przeprowadzono 9 października pod kierunkiem prof. Michała Grąta. Biorcą prawego płata wątroby był 19-letni mężczyzna z rzadkim nowotworem wątroby, dawczynią fragmentu wątroby była jego 29-letnia siostra.
Kolejnym przełomowym zabiegiem zespołu prof. Grąta było pierwsze na świecie przeszczepienie wspomagające wątroby u chorej po urazie własnego narządu w wyniku wypadku komunikacyjnego. Dzięki wykorzystaniu zdolności regeneracyjnych pozostałego fragmentu własnej wątroby chorej, przy czasowym wsparciu przeszczepionego fragmentu wątroby zmarłego dawcy, 50-letnia pacjentka uniknęła transplantacji całego narządu, wyszła ze szpitala z własną zdrową wątrobą, nie wymaga leczenia immunosupresyjnego i nie doszło u niej do rozwoju istotnych powikłań. Zabieg przeprowadzono 31 maja.
Z kolei w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez Prof. Mariusza Kuśmierczyka, 4 kwietnia po raz pierwszy w Polsce doszło do implantacji całkowicie sztucznego serca (TAH, total artifical heart), francuskiej produkcji Aeson Carmat.
oprac. na podst.: UCK WUM