Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rektor SUM ponownie prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 maja 2021 12:32

Rektor SUM ponownie prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej - Obrazek nagłówka
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, został wybrany po raz drugi, na kolejną czteroletnią kadencję, prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

Stało się to podczas, trwającego właśnie, X Jubileuszowego Zjazdu Towarzystwa, który ma wyznaczyć nowe cele i działania dla środowiska specjalistów z zakresu onkologii i hematologii dziecięcej. Naukowe sesje są m.in. poświęcone niezwykle istotnym problemom terapeutycznym związanym z leczeniem nowotworów u dzieci. Temat przewodni Zjazdu to „nowe terapie, nowe wyzwania”. Podczas wykładów podniesione zostały m.in. tematy związane z immunoterapią nowotworów, kompleksowym leczeniem skaz krwotocznych, czy terapii CAR -T w ostrej białaczce limfoblastycznej.

- Obecnie prowadzimy wiele badań klinicznych, część dzięki finansowaniu z Agencji Badań Medycznych i chcielibyśmy rozszerzyć współpracę. To jedno z zadań w drugiej kadencji – mówi prof. Szczepański. Jak dodaje, niezwykle istotne jest polepszenie bazy wielu ośrodków hematologii i onkologii dziecięcej w Polsce (remonty), zaś w województwie celem jest konsolidacja leczenia w Śląskim Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej, którego budowa planowana jest w Zabrzu.

W Polsce czynnych zawodowo jest niewielu ponad 200 hematologów i onkologów dziecięcych. Niestety nie jest to priorytetowa specjalizacja wybierana przez młodych lekarzy, a wkrótce specjalistów może zabraknąć, gdyż część z nich zbliża się do wieku emerytalnego.

- To trudna specjalizacja, a potem praca wymagająca wielu poświęceń oraz skupienia się tylko na niej – wyjaśnia nowy-stary prezes PTOHD prof. Tomasz Szczepański.

Jak mówi, niezwykle ważnym elementem działania Towarzystwa, jest współpraca z organizacjami pacjenckimi , jak np. portalem onkorodzice.pl, współtworzonym przez Fundację „Iskierka”, by rodzice chorych dzieci zamiast z dr Google mogli, podczas systematycznie odbywających się konferencji on-line, skorzystać z wiedzy lekarzy. Samo Towarzystwa również ma swój portal, na którym zamieszczane są najważniejsze informacje dotyczące hematologii i onkologii dziecięcej oraz materiały edukacyjne.

Dodajmy, że rocznie na nowotwory zapada w Polsce około 1200 dzieci i młodzieży.

Źródło: SUM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024
prezydent Andrzej Duda
16 października 2024
iStock-1911417635

POZ: Opieka koordynowana na medal

11 października 2024
460588365_941170054722235_1146855967041376538_n
19 września 2024