O wymogu posiadania lądowiska przez szpitalne oddziały ratunkowe mówił w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
Od 2017 r. będzie istniał obowiązek posiadania lądowiska zlokalizowanego w bliskiej odległości od szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR-ów) – Zdaniem Związku Powiatów Polskich około 150 SOR-ów nie spełni tych wymogów. - Faktem jest, że jeśli SOR nie spełni wymogów rozporządzenia z 2011, to może stracić kontrakt i wtedy SOR będzie mógł być finansowany za zasadach takich samych jak izba przyjęć. Trwają teraz analizy nad obligatoryjnym obowiązkiem posiadania lądowiska – powiedział Tombarkiewicz.
Wiceminister zwrócił uwagę , że wymóg posiadania lądowiska znany jest od 10 maja 2002 r. i świadczeniodawcy mieli 14 lat na dostosowanie infrastruktury. Dodał, że w dwóch unijnych konkursach można było uzyskać środki na utworzenie takiego lądowiska. Na 220 SOR-ów mamy 144 lądowiska. Tombarkiewicz zakłada, że w aktualnym konkursie 35 SOR-ów może uzyskać środki na lądowiska.
Wiceminister dodał, że faktycznie warunki oceny wniosków były bardziej nakierowane na szpitale specjalistyczne, które posiadają więcej specjalistycznych oddziałów, bo za to są dodatkowe punkty w ocenie. - Natomiast to nie wyklucza pozyskania środków w tym konkursie przez szpitale powiatowe. Będzie to trudniejsze. Za tydzień będzie dokonana analiza wstępnie złożonych wniosków i będziemy wiedzieli jaka jest skala problemu. Jeśli uznamy, że jest duży problem w pozyskaniu środków dla szpitali powiatowych, będziemy zastanawiali się nad uruchomieniem dodatkowego konkursu dla szpitali powiatowych.