Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Roczny bilans kolejek w ochronie zdrowia. Co się zmieniło?

MedExpress Team

MedExpress Team

Roczny bilans kolejek w ochronie zdrowia. Co się zmieniło? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty
Do jakich lekarzy czekamy najdłużej? Czy kolejki zmniejszyły się? Co z pakietem onkologicznym: czy działa?
img class="size-medium wp-image-7721" src="http://www.medexpress.pl/uploads/2013/03/86543083-620x310.jpg" alt="Thinstockphotos/FPM" width="620" height="310" /> Thinstockphotos/FPM

Do jakich lekarzy czekamy najdłużej? Czy kolejki zmniejszyły się? Co z pakietem onkologicznym: czy działa? 

Średni czas oczekiwania na pojedyncze gwarantowane świadczenia zdrowotne w Polsce (niezależnie od ich charakteru: diagnostyczne i lecznicze bez uwzględnienia w tej ocenie kompleksowości i niezbędnej etapowości leczenia) wynosił w październiku oraz listopadzie 2015 roku ok. 2,97 miesiąca (ok. 12 tygodni). W porównaniu do danych zebranych w czerwcu i lipcu tego roku, opublikowanych w sierpniowym Barometrze, czas ten uległ nieznacznemu wydłużeniu. W ciągu ostatniego roku przeciętny czas oczekiwania na świadczenia gwarantowane nie spadł poniżej poziomu 2,9 miesiąca, cały czas utrzymuje się na podobnym, wysokim poziomie  - czytamy w raporcie Fundacji WHC.
Zdaniem Fundacji WHC, biorąc pod uwagę kryterium średniego czasu oczekiwania na świadczenia zdrowotne, należy jednoznacznie stwierdzić, że od 2012 roku, stan opieki zdrowotnej w Polsce systematycznie się pogarsza. Nie pomógł pakiet kolejkowy ani onkologiczny. Zgodnie z najnowszym BAROMETREM WHC średni czas oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego wynosi 3 miesiące.

Do niechlubnych rekordowych przypadków monitorowanych świadczeń należą m.in. czas oczekiwania na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego (przypadek stabilny) w jednej z podkarpackich placówek na luty 2029 r. (13 lat) czy wyznaczenie wizyty u ortopedy za 1,5 roku w Grodzisku Mazowieckim - wylicza Fundacja WHC.

Wyniki kolejnego raportu WHC pokazują, że pakiet kolejkowy wprowadzony z początkiem roku 2015 nie działa. O ile pakiet onkologiczny faktycznie zmienił sytuację osób z podejrzeniem chorób nowotworowych, o tyle pakiet kolejkowy pozostaje fikcją. Jak czytamy w Barometrze obecnie najdłużej pacjent w Polsce czeka do:

Miejsce 1: ortodonty (9,7 mies.)
Miejsce 2: endokrynologa (7,7 mies.)
Miejsce 3: angiologa (7,1 mies.)
Miejsce 4: neurochirurga (4,8 mies.)
Miejsce 5: hepatologa (4,5 mies.)
Miejsce 6: diabetologa (4,2 mies.)
Miejsce 7: kardiologa (3,9 mies.)
Miejsce 8: nefrologa (3,7 mies.)
Miejsce 9: chirurga plastycznego (3,7 mies.)
Miejsce 10: kardiologa dziecięcego (3,4 mies.)
(na podstawie danych zebranych przez WHC w październiku i listopadzie 2015 r.)

Twórcy raportu podkreślają, że istotnym problemem w ochronie zdrowia wciąż pozostaje etapowość leczenia. Zbyt długa ścieżka leczenia może powodować realne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Pacjent napotyka na ograniczenia na każdym etapie: konsultacji specjalistycznej, diagnostyki, przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów czy operacji oraz wieńczących proces leczenia świadczeniach rehabilitacyjnych.

Pacjenci często odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje znaczne wydłużenie czasu leczenia, zaś długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii jest dla pacjenta nie tylko uciążliwy, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na skuteczność leczenia.

Pełen raport wraz z szczegółową analizą zebranych danych: TU

Źródło: WHC

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także