Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rok na taryfikację świadczeń

MedExpress Team

Halina Pilonis

Opublikowano 19 lutego 2019 07:54

Rok na taryfikację świadczeń - Obrazek nagłówka
Źródło: AOTMiT
AOTMiT prowadzi taryfikację w 14 instytutach medycznych podległych ministrowi zdrowia. Wyniki tych prac pomogą w wypracowaniu nowego modelu wyceny i w oszacowaniu kosztów we wszystkich szpitalach.

Projekt może okazać się beczką prochu, bo od 60%do 80% JGP nigdy nie była taryfikowana. Pokaże, które procedury są niedofinasowane, co może być główną przyczyną zadłużania się szpitali.

Etapowe szacowanie

1 marca br. kończy się pierwszy etap taryfikacji, który obejmował część kosztową. – W 14 instytutach ministerialnych próbujemy oszacować koszty, by na tej podstawie wypracować nowy model wyceny – mówi Gabriela Ofierska – Sujkowska, dyrektor wydziału taryfikacji AOTMiT. -Stworzyliśmy aplikację, która jest wykorzystywana do przekazywania nam danych. Dzięki temu ustalimy koszty rzeczywiste dla tych instytutów. Aplikacja będzie mogła też być wykorzystywana w innych szpitalach – dodaje.

Następnym etapem projektu, będzie część kliniczna. - Chcemy przeanalizować ścieżki kliniczne pacjentów, wyliczyć, co generuje dodatkowe koszty, zawęzić grupy z przypisaniem im poszczególnych algorytmów schematów i wag – wyjaśnia - dyrektor Ofierska – Sujkowska. Ten etap zakończy się 1 czerwca br.

Wyniki tych analiz nie pozwolą jednak na zaprojektowanie taryfikacji dla wszystkich lecznic w Polsce. Dlatego w drugim półroczu tego roku AOTMiT zajmie się analizą tych wyników versus wszystkie szpitale, zarówno powiatowe jak i wojewódzkie, aby na tej podstawie zaprojektować model dla całego kraju .

Efektem tego projektu będzie na koniec 2019 r. przygotowanie rekomendacji dla ministra zdrowia. Powstanie też mini audyt 14 instytutów, który pokaże rentowność i wykorzystanie poszczególnych oddziałów.

Plany na 2019 r.

AOTMiT pracuje też nad „Standardem rachunku kosztów” pozwalającym porównywać szpitale między sobą. Do tej pory robiło się to ręcznie i było to bardzo trudne, bo systemy księgowe w poszczególnych jednostkach były bardzo odmienne. Standard rachunku kosztów określa sposób identyfikacji i gromadzenia kosztów faktycznie poniesionych w systemie finansowo-księgowym oraz sposób kalkulacji kosztu świadczenia opieki zdrowotnej. Jego stosowanie ma na celu zapewnienie wysokiej jakości i kompletności danych zbieranych od świadczeniodawców na potrzeby ustalenia taryfy świadczeń opieki zdrowotnej.

W planach na 2019 r. AOTMiT ma też taryfikację w onkologii, zarówno diagnostyce, chirurgii i radioterapii. - Szczególnie zamierzamy się pochylić nad chirurgią, bo wiadomo, że jest poważnie niedoszacowana – mówi Ofierska – Sujkowska.

Taryfikowana będzie też urologia i nefrologia, hematoonkologia , pediatria - leczenie szpitalne dzieci i rehabilitacja. W zakresie rehabilitacji koszyk będzie zupełnie zmieniony, żeby dodefiniować, co jakim pacjentom się należy i w jakich sytuacjach.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.