W latach 2015-2023 powiaty i miasta na prawach powiatów zainwestowały w prowadzone przez siebie szpitale ponad 8 mld zł. Lwia część środków to wydatki inwestycyjne, choć zwłaszcza w latach 2019-2021 wyraźnie wzrosły również wydatki bieżące, w związku z pokrywaniem przez samorządy ujemnego wyniku finansowego szpitali.
Związek Powiatów Polskich (ZPP) upublicznił w poniedziałek raport „Nakłady powiatów i miast na prawach powiatu na szpitale w latach 2015-2023”. Jednym z punktów, na który autorki raportu - Bernadeta Skóbel i Katarzyna Sekuła – zwracają szczególną uwagę, jest wzrost wydatków powiatów ziemskich na pokrycie ujemnego wyniku finansowego szpitali.
Rekordowa wartość tych wydatków osiągnęła niemal 128 milionów złotych w 2020 roku (w 2019 roku wyniosła ponad 90 milionów złotych, a w 2021 roku 50,7 milionów złotych). Spadek tych wydatków w kolejnych latach (2022 – 26 mld zł, 2023 – 36 mld zł) mogło wpłynąć wejście w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 20 listopada 2019 roku. TK orzekł wówczas, że nałożenie na samorządy obowiązku pokrywania ujemnego wyniku finansowego szpitali jest niekonstytucyjne, ponieważ wyniki finansowe szpitali zależą przede wszystkim od wysokości przychodów z NFZ, na które samorządy nie mają najmniejszego wpływu.
Raport, prawdopodobnie, będzie jednym z punktów wyjścia do dyskusji podczas zaplanowanego na kolejny tydzień posiedzenia dwóch zespołów parlamentarnych: ds. Szpitali Samorządowych i ds. rozwiązywania problemów Polski „powiatowo-gminnej”. Tematem posiedzenia mają być co prawda „ekonomiczne warunki funkcjonowania szpitali po podwyżkach wynagrodzeń w ochronie zdrowia od 1 lipca”, ale nie ulega wątpliwości, że ustawa o wynagrodzeniach minimalnych i – szerzej – koszty pracy są zwłaszcza dla szpitali powiatowych ogromnym wyzwaniem a ich organy założycielskie, co odzwierciedla się w wydatkach bieżących, odczuwają negatywne skutki braku równowagi między przychodami i kosztami prowadzonych przez siebie podmiotów.