Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rośnie liczba pobrań narządów od zmarłych dawców. Największy postęp zanotował szpital wojewódzki w Kielcach

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 21 sierpnia 2024 11:10

Rośnie liczba pobrań narządów od zmarłych dawców. Największy postęp zanotował szpital wojewódzki w Kielcach - Obrazek nagłówka
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach i Szpital Uniwersytecki w Krakowie to trzy placówki, w których w 2023 roku dokonano największej liczby pobrań narządów – wynika z Biuletynu informacyjnego Poltransplantu. Największy wzrost aktywności donacyjnej notuje kielecka lecznica.

W 2023 roku Biuro Koordynacji Poltransplantu zajęło się 756 zgłoszeniami potencjalnych zmarłych dawców narządów. Było ich o 116 więcej, niż w roku poprzednim i o 200 więcej, niż w 2021 roku. W 74 proc. przypadków doszło do pobrania narządów.

Potencjalnych dawców zgłoszono ze 148 podmiotów leczniczych w kraju. Było ich o 6 więcej, niż w poprzednim roku. Liczba najaktywniejszych szpitali, z których zgłoszono 10 lub więcej rzeczywistych dawców narządów wyniosła 17. Najwięcej, bo 29 dawców zidentyfikowano w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, które już od lat jest krajowym liderem. Największy wzrost aktywności donacyjnej zanotowano natomiast w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

– Jeszcze kilka lat temu województwo świętokrzyskie było białą plamą na mapie polskiej transplantologii, a teraz nasz szpital znalazł się w czołówce tych o największej liczbie pobieranych narządów. To, co się dzieje, to efekt ogromnego zaangażowania bardzo licznego zespołu. To personel reprezentujący różne zawody: pielęgniarki, lekarze wskazujący potencjalnych dawców czy zespoły orzekające śmierć. Doskonale działa zespół oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, mamy też bardzo sprawną i niezwykle zaangażowaną koordynator transplatacyjną, Wiesławę Saladrę. Potencjalny dawca przechodzi szereg drobiazgowych badań, więc nie do przecenienia jest też praca laboratoriów. Miejsce w krajowej czołówce to zasługa całego tego zespołu, który zawsze jest w gotowości, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Wyrażamy też podziw i szacunek dla rodzin dawców, bo zawsze są przeprowadzane rozmowy z bliskimi i istotne jest dla nas ich stanowisko w takiej sytuacji – mówi w rozmowie z Medexpressem Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Jak podkreśla rzecznik lecznicy, w 2023 szpital dokonał pobrań od 16 zmarłych dawców, od których pozyskano 65 narządów. 5 dawców zostało zdyskwalifikowanych ze względów klinicznych.

– Warte podkreślenia jest to, że narządy od kilkunastu zmarłych osób uratowały życie kilkudziesięciu ciężko chorych ludzi. Ten rok był przełomowy również w skali regionu. Dokonano pobrań ponad 80 narządów. Również w roku 2023 płuca pobrane od osoby zmarłej w naszym szpitalu zostały przetransportowane do Niemiec, ponieważ w Polsce nie znalazł się żaden biorca – dodaje Anna Mazur-Kałuża i mówi, że również w tym roku miały miejsce ważne dla kieleckiej transplantologii wydarzenia.

– W lipcu mieliśmy jednoczasowe pobranie narządów od dwóch dawców, co było skomplikowane logistycznie. Warte podkreślenia jest też to, że wówczas wykonaliśmy 50. i 51. przeszczep nerki w naszym szpitalu – wskazuje rzecznik.

Tymczasem według Poltransplantu na koniec 2023 roku zarejestrowanych było 5 428 aktywnych pacjentów, w tym 1 854 oczekujących na przeszczepienie narządów. Na przeszczepienie nerki oczekiwało 1 193 pacjentów, nerki i trzustki – 37, wątroby – 161, serca – 415, płuc – 133 i rogówki – 3 463 osoby.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.