Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rośnie zaniepokojenie brakiem dialogu społecznego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 lipca 2024 13:57

Rośnie zaniepokojenie brakiem dialogu społecznego - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Projektowanie aktów prawnych bez udziału strony społecznej, szczególnie w obszarze tak ważnym i trudnym jak zdrowie, jest nie do przyjęcia. Rezygnacja z tego, co strona społeczna ma do przekazania, prowadzi do kolejnych „zbędnych” nowelizacji systemowych ustaw – podkreślają partnerzy społeczni, przedstawiciele central związkowych i organizacji pracodawców w liście do minister zdrowia.

Organizacje zrzeszone w Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia w piśmie skierowanym do Izabeli Leszczyny wyraziły zaniepokojenie brakiem dialogu społecznego, który, jak podkreślają, w obliczu prac nad zmianami systemowymi, stanowi poważny problem tworzenia prawa w Polsce. Jak zauważają, ta sytuacja może skutkować konstruowaniem regulacji nieodpowiadających na potrzeby pacjentów i podmiotów leczniczych. Członkowie Prezydium Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia zwrócili się z prośbą o zorganizowanie spotkania z udziałem minister Izabeli Leszczyny (za dialog społeczny w ministerstwie, po ostatniej zmianie zarządzenia w sprawie podziału kompetencji, odpowiada wiceminister Jerzy Szafranowicz).

Autorzy listu przypominają, że w ostatnim czasie pojawiły się informacje dotyczące trudności związanych z finansowaniem ochrony zdrowia, a w konsekwencji ograniczoną dostępnością do świadczeń, co budzi „zrozumiały niepokój wielu interesariuszy systemu”. Strona społeczna, jak zauważają, nie ma możliwości uczestniczenia w przygotowywanych przez resort zdrowia zmianach systemowych, jak również została pozbawiona informacji na ten temat.

– W naszej opinii projektowanie aktów prawnych bez udziału strony społecznej, szczególnie w obszarze tak ważnym i trudnym jak zdrowie, jest nie do przyjęcia. Brak dzielenia się projektami z podmiotami zewnętrznymi, w szczególności z partnerami społecznymi, utrudnia reakcję i często uniemożliwia wyeliminowanie poważnych błędów z przygotowanych projektów regulacji. Rezygnacja z tego, co strona społeczna ma do przekazania, z jej praktyk i spostrzeżeń prowadzi do kolejnych „zbędnych” nowelizacji systemowych ustaw – czytamy w przekazanym do resortu zdrowia piśmie. - Mając na uwadze powyższe, pozwalamy sobie jednocześnie zwrócić uwagę Pani Minister na fakt, że dostrzegamy spadek zainteresowania strony rządowej pracami Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, co budzi nasz niepokój i jednocześnie stawia w niekomfortowej sytuacji z uwagi na toczące się prace związane ze zmianami w systemie ochrony zdrowia.

Ostatnie spotkanie Zespołu odbyło się 14 maja, tymczasem zgodnie z regulaminem jego posiedzenia powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.

Pod pismem podpisali się przedstawiciele:

  • Business Center Club
  • Federacji Przedsiębiorców Polskich
  • Konfederacji Lewiatan
  • Pracodawców RP
  • Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
  • Związku Rzemiosła Polskiego
  • NSZZ Solidarność
  • OPZZ

Podobne artykuły

opzz-logo-logotyp
23 września 2021
borek-pigulka
4 sierpnia 2018
Monosnap Snapshot 2024-07-16 10.27.26
16 lipca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.