Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

RPP: Pacjent z dostępem do badań diagnostycznych oraz laboratoryjnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 sierpnia 2019 11:31

RPP: Pacjent z dostępem do badań diagnostycznych oraz laboratoryjnych  - Obrazek nagłówka
Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że pacjenci mają prawo do zapoznania się z wynikami badań nie tylko podczas wyznaczonej wizyty u lekarza, który wystawił skierowanie.

Pacjent, który przeszedł dane badania ma prawo odebrać swoje wyniki bądź zlecić ich odebranie osobie upoważnionej. Nie można uzależniać dostępu pacjenta do jego wyników od wizyty u lekarza. Wyniki są częścią dokumentacji medycznej pacjenta. W przypadku, gdy pacjent chce zapoznać się z wynikami badania wcześniej niż podczas wizyty lekarskiej, ma do tego prawo.

Badany ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Z kolei podmiot, który udziela świadczeń zdrowotnych ma obowiązek udostępnić dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta.

Pacjent bądź osoba upoważniona (której imię oraz nazwisko powinno być wskazane bądź nie specjalnym oświadczeniu przechowywanym w indywidualnej dokumentacji pacjenta) powinien otrzymać wyniki badań, zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i wskazanych przez RPP form:

  • do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, z wyłączeniem medycznych czynności ratunkowych, albo w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć,
  • przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku,
  • przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta,
  • za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej,
  • na informatycznym nośniku danych.
Natomiast zdjęcia rentgenowskie wykonane na kliszy, przechowywane przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, są udostępniane za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu. Co więcej, dokumentacja medyczna prowadzona w postaci papierowej może być udostępniona przez sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu) na żądanie pacjenta lub innych uprawnionych organów lub podmiotów.

Źródło: RPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także