Jakie znaczenie ma dla pacjentów ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta?
Ta ustawa zmienia punkt widzenia i filozofię systemu ochrony zdrowia. Obecnie płacimy za procedurę, za pewną czynność, która zostanie wykonana, ale nie płacimy za jakość wykonanej procedury. Ustawa stawia sobie za priorytet premiowanie jakości. Będzie ona oceniana pod względem klinicznym w placówkach medycznych, pod względem zarządczym oraz pod względem oceny przez samych pacjentów. Te placówki medyczne, które będą miały jakość na najwyższym poziomie, będą premiowane, oczywiście w sposób finansowy. My również, jako pacjenci, będziemy wiedzieć, które placówki medyczne są najlepiej oceniane. To pozwoli nam kierować się do tych placówek, które jakość stawiają na pierwszym miejscu.
Jeśli chodzi o system ochrony zdrowia, ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta to w końcu fundusz kompensacyjny zdarzeń medycznych. Oznacza to, że każde zdarzenie niepożądane, skutkujące uszczerbkiem na zdrowiu dla pacjenta, które zaistnieje w systemie ochrony zdrowia, będzie zrekompensowane. Pacjent będzie mógł otrzymać należną rekompensatę bez konieczności udawania się na drogę sądową, w sposób prosty, przejrzysty, bardzo tani i szybki, bo w ciągu trzech miesięcy. Fundusz będzie obsługiwany przez urząd, który wśród pacjentów jest obdarzony zaufaniem, czyli przez Rzecznika Praw Pacjenta.
Co do zasady wszyscy się zgadzają, że ustawa o jakości i bezpieczeństwie jest potrzebna, natomiast rozbieżności pojawiają się w istotnych szczegółach. O co chodzi w tym sporze?
Ze strony środowiska lekarskiego były oczekiwania związane z inną budową systemu rejestracji zdarzeń niepożądanych i położeniem nacisku na zwolnienie z odpowiedzialności karnej w przypadku zgłaszania tego typu zdarzeń. Ten element faktycznie wywołał kontrowersje. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że kwestie związane z ustawą jakości i funduszem kompensacyjnym będą skierowane do prac parlamentarnych najprawdopodobniej w ramach projektu poselskiego. Element związany ze zgłaszaniem zdarzeń niepożądanych i kwestią ewentualnego zwolnienia personelu medycznego z odpowiedzialności karnej jest kwestią, która powinna być nadal dyskutowana. Minister zapowiedział w tym zakresie dialog.