Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Ruszają szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw wirusowi HPV

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 czerwca 2023 10:41

Ruszają szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw wirusowi HPV - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
- Polska dołącza do elity, do najbardziej rozwiniętych krajów, które objęły już szczepieniami przeciwko HPV znaczną część populacji – podkreśla prof. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Dodaje, że szczepionki zostały dokładnie przebadane, redukują ryzyko zachorowania na raki wywołane przez te wirusy i nie powodują żadnych późnych odczynów poszczepiennych ani żadnych negatywnych skutków dla zdrowia.

Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień to 2–walentna Cervarix oraz 9- walentna Gardasil 9, o różnym zakresie ochrony. Schemat szczepienia w obu szczepionkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Rodzic ma prawo i możliwość wybrać szczepionkę i skonsultować to z lekarzem. Obie są dobrze tolerowane i bezpieczne. Są powszechnie stosowane w 125 krajach.

Groźny wirus

Z ponad 200 typów wirusa brodawczaka ludzkiego HPV część jest silnie rakotwórcza. Z zakażeniem HPV przede wszystkim związany jest rak szyjki macicy, ale również raka sromu, pochwy, prącia, a także rakiem odbytu oraz nowotworami głowy i szyi (w tym rakiem krtani) Niektóre typy HPV powodują również nawracaje uciążliwe kłykciny w miejscach intymnych dlatego tak ważne są również szczepienia chłopców,. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą płciową. Według raportu naukowców brytyjskich, opublikowanego w British Medical Journal (Mehanna, H. I wsp.: Oropharyngeal carcinoma related to human papillomavirus BMJ, 340 DOI: 10.1136/bmj.c1439) liczba nowotworów złośliwych występujących w ustnej części gardła wzrosła w trakcie ostatnich 20 lat o około 50%. Naukowcy z Institute of Head and Neck Studies and Education w Coventry wskazują, że tak znaczny wzrost spowodowany jest poprzez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%.

Nie tylko dla dziewczynek

Szczepić bezpłatnie mogą się także chłopcy, bo wirus HPV nie powoduje tylko raka szyjki macicy, sromu i pochwy, ale i nowotwory odbytu, głowy i szyi. Najlepiej szczepić dziecko zanim może mieć kontakt z wirusem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat (w 2023 r. to wszystkie dzieci urodzone w 2010 r. i 2011 r.).

Zapisy ruszyły

Od 27 maja br. można już zarejestrować dziecko na szczepienie. Wizytę umawia się pod numerem telefonu 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00), przez Internetowe Konto Pacjenta lub bezpośrednio w punkcie. Szczepienia ruszają 1 czerwca br. Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Szczepieniewarto również wykonać u starszych nastolatków, ale wówczas nie będzie to szczepienie darmowe.

Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV?

  • Zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
  • Otwórz zakładkę "Uprawnienia" i dalej: "Konta Twoich dzieci"
  • Kliknij konto swojego dziecka, wybierz kolejno: "Profilaktyka" i dalej: "Szczepienie"
  • Wybierz opcję: "Umów na szczepienie"
  • W kolejnym kroku wybierz czego dotyczy szczepienie, termin i miejsce szczepienia a na koniec rodzaj szczepionki (2 lub 9 walentna)

Więcej o szczepieniach przeciw HPV można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia TU

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także