W piątek 11.08 odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli NIL z wiceministrem Maciejem Miłkowskim wraz z zespołem pracowników MZ i NFZ w sprawie zgłoszonych przez prezesa NRL Łukasza Jankowskiego najważniejszych obecnie problemów w ochronie zdrowia zwanych #7kaNIL. Na spotkaniu omawiano pierwszy z 7 postulatów, które prezes Jankowski przekazał na ręce nowej MZ Katarzyny Sójki.
Na spotkaniu ustalono mapę drogową rozwiązań, które powinny wejść w życie jak najszybciej:
- Ministerstwo Zdrowia przygotuje białą listę podmiotów nienaruszających limitów, dla których dzienny limit w ilości wystawianych recept zostanie natychmiast zniesiony – na liście znajdą się placówki publiczne pracujące w ramach umowy z NFZ (placówki POZ, szpitale itp.). To rozwiązanie wejdzie w życie najwcześniej.
- Ministerstwo Zdrowia przy współpracy z samorządem lekarskim niezwłocznie przystąpi do opracowania rozwiązań prawnych, które uniemożliwią funkcjonowanie receptomatów bazujących przy wystawianiu recept jedynie na ankietach, bez kontaktu z pacjentem. Po wejściu w życie tych rozwiązań limit 80 pacjentów/300 recept zostanie całkowicie zniesiony.
- W miejsce obowiązku każdorazowego sprawdzania za zgodą pacjenta danych z Internetowego Konta Pacjenta przed wypisaniem leku psychotropowego/narkotycznego zostanie wprowadzone automatyczne rozwiązanie informatyczne polegające na wyświetleniu w specjalnym oknie informacyjnym informacji o dotychczas wystawianych dla tego pacjentach lekach z tej grupy oraz informacją, czy recepta została zrealizowana. Umożliwi to zidentyfikowanie wszystkim lekarzom pacjentów z problemem uzależnienia, lub wyłudzających recepty na handel lekami. Rozwiązanie będzie funkcjonować niezależne od posiadania przez pacjenta Internetowego Konta Pacjenta.
- Ministerstwo Zdrowia we współpracy ze środowiskiem lekarzy i farmaceutów przygotuje kompleksową nowelizację ustawy w zakresie zasad wystawiania i realizacji recept, by dostosować ją do obowiązujących realiów i telemedycyny.
Źródło: https://nil.org.pl/aktualnosci/8161-ruszyly-wspolne-prace-nrl-z-ministerstwem-zdrowia-w-sprawie-7nil