Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Rząd przyjął uregulowania dotyczące in vitro

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 10 marca 2015 14:28

Rząd przyjął uregulowania dotyczące in vitro - Obrazek nagłówka
- Jestem optymistą - powiedział minister Bartosz Arłukowicz, który wierzy, że jeszcze w tej kadencji Sejmu uda się uchwalić przepisy dotyczące in vitro.

 - Jestem optymistą - powiedział minister Bartosz Arłukowicz, który wierzy, że jeszcze w tej kadencji Sejmu uda się uchwalić przepisy dotyczące in vitro.

- To uregulowanie jest uregulowaniem, które rozwiązuje problem bezpłodnych par, bo wyczekiwane przez nich dziecko, to dla nich spełnienie marzeń. To uregulowanie chroni również zarodki, a to duży postęp - powiedziała po posiedzeniu rządu Ewa Kopacz, która jednocześnie usprawiedliwiała Platformę Obywatelską, która dopiero teraz chce uregulować przepisy dotyczące in vitro.

- Mówimy o in vitro od kilku lat, choć to dopiero początek drogi, cała ścieżka legislacyjna przed nami. Te zapisy to szeroko rozumiany konsensus, ale nadal w Parlamencie będziemy szukać porozumienia w tej sprawie. Bo niepłodność, to problem 1,5 mln par, którym premier i rząd muszą pomóc - powiedziała premier Ewa Kopacz.

Wcześniej Ewa Kopacz stoczyła bój z konserwatystami z PO i z rządu. Udało jej się przeforsować zapis dotyczący tego, że in vitro będzie dostępne nie tylko dla małżeństw. Ustawa oprócz Centrów Leczenia Niepłodności, ma wprowadzać zakaz handlu zarodkami, zakaz klonowania i zakaz eksperymentów na ludzkich zarodkach, wprowadzony zostanie także rejestr dawców i zarodków. Taki rejestr ma być gwarancją anonimowości i pełnego nadzoru nad bezpieczeństwem procedur. W ustawie znajdzie się również zapis dotyczący ograniczenia wytwarzanych zarodków z ośmiu do sześciu.

- Przygotowaliśmy  ustawę, która ma zapewnić kompleksową opieką osobom, które borykają się z problemem niepłodności. Znalazły się w niej zapisy, które mówią jak diagnozować, leczyć, zaproponowaliśmy centra leczenia niepłodności, w której pary te dostaną kompleksową opiekę. Każdy ośródek in vitro będzie musiał mieć specjalne pozwolenie wydawane przez Ministerstwo Zdrowia. Zagwarantowaliśmy to, żeby personel przechodził cykliczne szkolenia w ośrodkach akredytowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Staraliśmy się stworzyć obiektywne, etyczne przepisy dotyczące in vitro - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, który wierzy, że przepisy wejdą w życie w tej kadencji Sejmu.  - Czeka nas na pewno trudna debata w Sejmie i w Senacie, ale jestem optymistą - powiedział Bartosz Arłukowicz.

Polska jest jednym z ostatnich krajów w Unii Europejskiej, który nie wprowadził uregulowań dotyczących zapłodnienia in vitro.

 Przeczytaj również: Rząd zajmie się ustawą o in vitro

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także