Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Samorząd lekarski chce usprawnienia Państwowego Ratownictwa Medycznego

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 23 lipca 2024 08:10

Samorząd lekarski chce usprawnienia Państwowego Ratownictwa Medycznego - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw, uwagi przesyła do wiceministra Marka Kosa.

Samorząd lekarski od dłuższego czasu jest informowany o problemach związanych z funkcjonowaniem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i popiera konieczność jego usprawnienia. Głównym problemem jest brak lekarzy w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego (ZRM typu S), które zgodnie z ustawą powinny być obsadzone przez lekarzy systemu. Projekt nowelizacji ustawy ma na celu poprawę funkcjonowania PRM, jednak nie uwzględnia on szczegółowych rozwiązań dotyczących likwidacji deficytu kadrowego.

Jednym z problemów jest funkcjonowanie Systemu Wspomagania Dowodzenia (SWD PRM), który nie rozróżnia zespołów specjalistycznych i podstawowych, co prowadzi do nieoptymalnego wykorzystania zasobów. Zespoły specjalistyczne są często kierowane do zdarzeń, które nie wymagają wsparcia lekarza, co wpływa dostępność tych zespołów w sytuacjach wymagających ich interwencji.

Jednym z czynników, które mogłyby wpłynąć na poprawę sytuacji kadrowej, byłoby dookreślenie wskazań do dysponowania zespołów specjalistycznych poprzez ograniczenie ich do najbardziej poważnych stanów i zdarzeń wymagających udziału lekarza systemu, takich jak np. zdarzenia mnogie i masowe, urazy wielonarządowe z naciskiem na urazy czaszkowo-mózgowe, głębokie niewydolności narządowe czy sytuacje, w których w ocenie kierownika ZRM typu P potrzebne jest wsparcie ze strony lekarza systemu.

Samorząd lekarski podkreśla również, że zniesienie kar umownych za brak lekarza w zespole ratownictwa medycznego typu S powinno być rozwiązaniem tymczasowym, a pełne obsadzenie tych zespołów lekarzami systemu powinno nastąpić jak najszybciej.

Kolejną kwestią budzącą wątpliwości jest wprowadzenie obowiązkowych kursów dla lekarzy systemu co 48 miesięcy, co jest uznawane za nieuzasadnione, zwłaszcza dla lekarzy posiadających odpowiednie specjalizacje i doświadczenie.

Samorząd zwraca również uwagę na niekorzystne zmiany dotyczące liczby specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego oraz obciążenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Obawy budzi również wprowadzenie motocyklowych jednostek ratowniczych, które mogą generować dodatkowe koszty i problemy kadrowe.

Zgłoszono również zastrzeżenia dotyczące czasu na przyjęcie pacjenta przez szpital od zespołu ratownictwa medycznego, który powinien wynosić 30 minut, a także kwestii przewozu zwłok martwo urodzonych dzieci, co wymaga dodatkowego finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Samorząd lekarski apeluje o rzetelną ocenę wielu czynników organizacyjnych, prawnych i finansowych oraz wprowadzenie rozwiązań, które realnie poprawią funkcjonowanie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Źródło: NIL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

a154f286-439e-4e67-b5bf-bd8c19cf19f6
18 grudnia 2024
Maria Ochman
3 grudnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zarobki lekarzy, czyli o (nie)zaglądaniu do kieszeni

31 października 2024
porozumienie-rezydentow-ozzl
30 października 2024