Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Samorząd lekarski o pakiecie onkologicznym

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 6 lipca 2015 09:51

Samorząd lekarski o pakiecie onkologicznym - Obrazek nagłówka
NRL wystosowała do ministra zdrowia Mariana Zembali pismo w sprawie pakietu onkologicznego. Co budzi sprzeciw samorządu lekarskiego?

 

[caption id="attachment_44479" align="alignnone" width="296"]NIL NIL[/caption]

NRL wystosowała do ministra zdrowia Mariana Zembali pismo w sprawie pakietu onkologicznego. Co budzi sprzeciw samorządu lekarskiego?

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował do ministra zdrowia Mariana Zembali pismo, w którym przypomniał postulaty dotyczące pakietu onkologicznego zgłaszane przez samorząd lekarski:

"Sposób w jaki wprowadzano tzw. pakiet onkologiczny budzi zasadniczy sprzeciw samorządu lekarskiego. Założenia pakietu onkologicznego Rząd przedstawił bez konsultacji z partnerami społecznymi, w tym z pominięciem samorządu lekarskiego, które reprezentuje głos blisko 180 tys. lekarzy i lekarzy dentystów, których dotyczą nowe regulacje. Na dalszym etapie prac nad projektem ustaw konsultacje społeczne zostały ograniczone do minimum, graniczącego z farsą, a wszelkie uwagi krytyczne były a limine odrzucane bez merytorycznego odniesienia się do nich. Jest to metoda nie do przyjęcia w demokratycznym państwie prawa. Strategiczne decyzje dotyczące rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia już od fazy koncepcyjnej wymagają współpracy wszystkich uczestników systemu, a szczególnie tych, którzy będą je bezpośrednio realizować. W efekcie takiego trybu prac legislacyjnych powstała wysoce niedoskonała regulacja prawna, którą Naczelna Rada Lekarska zdecydowała się zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego uznając, że niektóre z przepisów wchodzących w skład pakietu onkologicznego są niezgodne z Konstytucją.

Działanie Rządu w sprawie pakietu onkologicznego było o tyle zaskakujące, że przecież cele, które postawili przed sobą twórcy pakietu kolejkowego, są w pełni akceptowane przez Naczelną Izbę Lekarską. Nikt nie kwestionuje bowiem zasadności zniesienia limitów w onkologii. Półroczne doświadczenia obowiązywania przepisów pakietu onkologicznego pozwalają na przypomnienie niektórych postulatów zgłaszanych przez samorząd lekarski. Praktyka funkcjonowania pakietu onkologicznego potwierdziła bowiem dobitnie, że system ten wymaga modyfikacji.

  1. Uprawnienie lekarzy AOS.
  2. Współczynnik rozpoznawania nowotworów.
  3. Likwidacja karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.
  4. Rozliczenie świadczeń udzielanych w ramach tzw. szybkiej ścieżki diagnostyki i leczenia onkologicznego z NFZ. 5. Poszerzenie zakresu świadczeń objętych pakietem onkologicznym.

Przedstawiając powyższe uwagi samorząd lekarski stwierdza, że jest to jedynie niewielka część szczegółowych problemów, które wyniknęły w praktyce funkcjonowania pakietu onkologicznego, lista krytycznych uwag, które napłynęły do Naczelnej Rady Lekarskiej w tej sprawie jest znacznie dłuższa. Liczymy w związku z tym na podjęcie rzeczowej dyskusji nad wprowadzeniem zmian w pakiecie onkologicznym, tak aby słuszna idea nielimitowanego leczenia pacjentów wymagających pilnej opieki medycznej mogła być zrealizowana w jak największym stopniu."

List do ministra zdrowia: TU

Źródło: nil.org.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także