[caption id="attachment_44479" align="alignnone" width="296"] NIL[/caption]
NRL wystosowała do ministra zdrowia Mariana Zembali pismo w sprawie pakietu onkologicznego. Co budzi sprzeciw samorządu lekarskiego?
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował do ministra zdrowia Mariana Zembali pismo, w którym przypomniał postulaty dotyczące pakietu onkologicznego zgłaszane przez samorząd lekarski:
"Sposób w jaki wprowadzano tzw. pakiet onkologiczny budzi zasadniczy sprzeciw samorządu lekarskiego. Założenia pakietu onkologicznego Rząd przedstawił bez konsultacji z partnerami społecznymi, w tym z pominięciem samorządu lekarskiego, które reprezentuje głos blisko 180 tys. lekarzy i lekarzy dentystów, których dotyczą nowe regulacje. Na dalszym etapie prac nad projektem ustaw konsultacje społeczne zostały ograniczone do minimum, graniczącego z farsą, a wszelkie uwagi krytyczne były a limine odrzucane bez merytorycznego odniesienia się do nich. Jest to metoda nie do przyjęcia w demokratycznym państwie prawa. Strategiczne decyzje dotyczące rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia już od fazy koncepcyjnej wymagają współpracy wszystkich uczestników systemu, a szczególnie tych, którzy będą je bezpośrednio realizować. W efekcie takiego trybu prac legislacyjnych powstała wysoce niedoskonała regulacja prawna, którą Naczelna Rada Lekarska zdecydowała się zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego uznając, że niektóre z przepisów wchodzących w skład pakietu onkologicznego są niezgodne z Konstytucją.
Działanie Rządu w sprawie pakietu onkologicznego było o tyle zaskakujące, że przecież cele, które postawili przed sobą twórcy pakietu kolejkowego, są w pełni akceptowane przez Naczelną Izbę Lekarską. Nikt nie kwestionuje bowiem zasadności zniesienia limitów w onkologii. Półroczne doświadczenia obowiązywania przepisów pakietu onkologicznego pozwalają na przypomnienie niektórych postulatów zgłaszanych przez samorząd lekarski. Praktyka funkcjonowania pakietu onkologicznego potwierdziła bowiem dobitnie, że system ten wymaga modyfikacji.
- Uprawnienie lekarzy AOS.
- Współczynnik rozpoznawania nowotworów.
- Likwidacja karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.
- Rozliczenie świadczeń udzielanych w ramach tzw. szybkiej ścieżki diagnostyki i leczenia onkologicznego z NFZ. 5. Poszerzenie zakresu świadczeń objętych pakietem onkologicznym.
Przedstawiając powyższe uwagi samorząd lekarski stwierdza, że jest to jedynie niewielka część szczegółowych problemów, które wyniknęły w praktyce funkcjonowania pakietu onkologicznego, lista krytycznych uwag, które napłynęły do Naczelnej Rady Lekarskiej w tej sprawie jest znacznie dłuższa. Liczymy w związku z tym na podjęcie rzeczowej dyskusji nad wprowadzeniem zmian w pakiecie onkologicznym, tak aby słuszna idea nielimitowanego leczenia pacjentów wymagających pilnej opieki medycznej mogła być zrealizowana w jak największym stopniu."
List do ministra zdrowia: TU
Źródło: nil.org.pl