Zdaniem Zarządu ZMP projekt ustawy o działalności leczniczej opracowany przez Ministerstwo Zdrowia w sposób niekonstytucyjny obciąża samorządy terytorialne obowiązkiem finansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce i ogranicza autonomię gmin, powiatów i województw w realizacji ich zadań i kompetencji.
Samorządy sprzeciwiają się przede wszystkim przerzucaniem odpowiedzialności za niedoszacowanie systemu ochrony zdrowia oraz wprowadzaniem sankcji finansowych za działania od nich niezależne (np. podnoszenie standardów zatrudniania i wynagradzania czy wymogów dotyczących infrastruktury technicznej).
Zdaniem ZMP proponowana nowelizacja ustawy o działalności leczniczej wprowadza m.in. nowe zadanie dla samorządów, jakim jest finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, nie gwarantując na to zadanie jakichkolwiek środków. Podkreślić też należy, że przekazując JST prowadzenie podmiotów leczniczych nie zagwarantowano im jakichkolwiek dochodów, uzasadniając, że finansowanie świadczeń zdrowotnych pozostaje w kompetencji państwa. Zawarta w projekcie ustawy możliwość kupowania świadczeń zdrowotnych może wywołać uzasadnione oczekiwania członków wspólnot samorządowych o sfinansowanie świadczeń, na które czekają często w wielomiesięcznych lub wieloletnich kolejkach. Bez zmiany w podziale dochodów publicznych samorządy nie będą mogły sprostać tym oczekiwaniom. Niezależnie od krytycznej oceny projektu za uzasadnione uznano takie zmiany jak np.: wprowadzenie dodatkowych narzędzi nadzoru nad podmiotami leczniczymi, uporządkowanie przepisów dotyczących przekazywania nieruchomości SPZOZ–om, ułatwienia w poszukiwaniu osób zaginionych czy rezygnację z obowiązku posiadania ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych.
Źródło: www.miasta-polskie.pl