Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Sejm przyjął ustawę o zdrowiu publicznym

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 11 września 2015 12:00

Sejm przyjął ustawę o zdrowiu publicznym - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Sejm uchwalił ustawę o zdrowiu publicznym. Za przyjęciem ustawy głosowało 278 posłów, nikt nie był przeciw, 147 posłów wstrzymało się od głosu.
[caption id="attachment_13299" align="alignnone" width="620"]Thinkstockphotos/FPM Thinkstockphotos/FPM[/caption]

Sejm uchwalił ustawę o zdrowiu publicznym. Za przyjęciem ustawy głosowało 278 posłów, nikt nie był przeciw, 147 posłów wstrzymało się od głosu.

- Ta ustawa ma na celu, abyśmy my – Polacy żyli dłużej i w tym dłuższym życiu byli zdrowi. Ustawa po piętnastu latach została napisana w gronie ekspertów od zdrowia publicznego - tak ustawę rekomendowała Beata Małecka-Libera wiceminister zdrowia, odpowiedzialna za stworzenie ustawy o zdrowiu publicznym.

Jednocześnie od dłuższego czasu trały dyskusję psychiatrów, którzy obawiali się, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego zostanie zlikwidowany. W tej sprawie odbyło się spotkanie z psychiatrami podczas którego zostali oni zapewnieni, że Program będzie kontynuowany, poza tym będą pieniądze na jego realizację.

"Odpowiadając na liczne apele środowiska, zgłaszającego postulaty, że kwestia reformy psychiatrycznej opieki zdrowotnej musi znaleźć gwarancję ustawową i opierać się o przepisy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego w dniu 2 września w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z reprezentatywnym gronem specjalistów psychiatrii (przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Rady ds. Zdrowia Psychicznego), organizacji pozarządowych i związków zrzeszających świadczeniodawców. W trakcie spotkania zaproponowano kompromisowe rozwiązanie, zgodnie z którym Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego będzie nadal realizowany w niezmienionej formie prawnej (rozporządzenie Rady Ministrów wydane na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego), a zadania polegające na promocji zdrowia psychicznego i profilaktyce zaburzeń psychicznych będą komplementarnie realizowane w Narodowym Programie Zdrowia – dokumencie wykonawczym do projektowanej ustawy o zdrowiu publicznym (również jako rozporządzenie Rady Ministrów)" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Wśród największych problemów zdrowia publicznego wymienione są choroby układu krążenia, nowotwory, choroby układu oddechowego oraz cukrzyca, które spowodowane są przez palenie, nadmierne spożycie alkoholu, nieprawidłową dietę i niewystarczającą aktywność fizyczną. Kluczową rolę będzie odgrywać profilaktyka.

Narodowy Program Zdrowia Publicznego zakłada cele takie jak m.in. walkę z otyłością i cukrzycą, zmniejszenie odsetka palących i pijących alkohol, aktywizację fizyczną wśród Polaków.

- Niestety, to bardzo trudna ustawa, bowiem zmienia cały system myślenia, zarządzania i priorytetów w ochronie zdrowia. Muszą zacząć ze sobą współpracować różne ministerstwa. Ta ustawa jest jednak absolutnie kluczowa i bez niej będzie bardzo trudno zmierzyć się z wyzwaniami zdrowotnymi, które są przed nami – powiedziała Beata Małecka-Libera. – Ustawa o zdrowiu publicznym tworzy platformę partnerstwa i współpracy, zaangażowania wszystkich grup społecznych, traktując je jako kluczowy element mający wpływ na poprawę wyników zdrowotnych – dodała wiceminister.

Jak podkreślała Małecka-Libera celem ustawy jest przede wszystkim zorganizowanie całego systemu. Ustawa będzie wyznaczała strategiczne kierunki na rzecz poprawy i jakości życia społeczeństwa Polski i ułatwiała ich realizację. – Do społeczeństwa chcę dotrzeć przez edukację, różnego rodzaju kampanie medialne, zaangażowanie różnych grup: środowisk lekarskich, eksperckich, organizacji samorządowych, pacjenckich, uczniów w szkołach i wszystkich, do których będzie można dotrzeć z przekazem, że warto zapobiegać chorobom, dbać o swoje zdrowie. To w przyszłości przyniesie wymierne korzyści nie tylko nam samym, ale szerzej – na poziomie całego państwa i jego gospodarki. Zapewni wzrost gospodarczy i społeczny kraju. Nie jest to pusty slogan. Nasze społeczeństwo starzeje się, w pewnym momencie będziemy mieli dość duży problem z osobami, które będą zdrowe i będą mogły pracować, dlatego wiedza, edukacja, podejmowanie świadomych dążeń w zakresie własnego zdrowia jest tak ważne dla nas wszystkich: dziadków, rodziców i dzieci, które będą naszą gospodarkę utrzymywać  i nią zarządzać.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.