Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Śmieciowe jedzenie wróci do szkół?

MedExpress Team

MedExpress Team

Śmieciowe jedzenie wróci do szkół? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
- Pod hasłem zdrowej żywności doprowadziliśmy do absolutnej katastrofy żywieniowej w szkołach i przedszkolach, plus do likwidacji małych i średnich przedsiębiorców - powiedziała w Kontrwywiadzie RMF FM, Anna Zalewska, szefowa MEN.

Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images

- Pod hasłem zdrowej żywności doprowadziliśmy do absolutnej katastrofy żywieniowej w szkołach i przedszkolach, plus do likwidacji małych i średnich przedsiębiorców - powiedziała w Kontrwywiadzie RMF FM, Anna Zalewska, szefowa MEN.

- Niestety rozporządzenie jest absurdalne, idiotyczne, napisane na kolanie i jest umiejscowione w ustawie - powiedziała minister. - Mam nadzieję, że w ciągu 2 miesięcy ten program rozstrzygniemy - powiedziała minister.

 Tymczasem jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", piekarze już testują przepisy na drożdżówkę radziwiłłówkę: ma być dziesięć różnych zdrowych farszy, głównie owocowych. Piekarze chcą by nazwa pochodziła od nazwiska ministra zdrowia. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zmiany w rozporządzeniu sklepikowym.

Przypomnijmy, od 1 września w życie weszło tzw. rozporządzenie sklepikowe. Ze szkół tym samym zniknęło tzw. śmieciowe jedzenie. Ale też bardzo dużo sklepików szkolnych została zamknięta.

Również zmieniło się menu stołówek szkolnych i przedszkolnych. Dzieci często narzekały, że posiłki są niesłone.

W sklepikach szkolnych sprzedawane mogą być kanapki: przygotowane z chleba pełnoziarnistego, z chudą wędliną zawierającą co najmniej 70 proc. mięsa, rybą, jajkiem czy serem żółtym (z pominięciem topionego). Dozwolone jest z kolei masło. Ale majonez już nie.

Na liście dozwolonych produktów znalazło się mleko i napoje zastępujące mleko, czyli np. mleko sojowe, ryżowe czy owsiane, jogurty, maślanki, kefiry. Dzieci w sklepikach mogą kupić owoce i warzywa, a także soki, ale te bez dodatku cukru.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia to rozporządzenie ma przede wszystkim wymiar edukacyjny. „Ma ono nauczyć dzeci, szkoły i rodziny, na czym polega zdrowe i bezpieczne odżywianie. Musimy dać wyraźny sygnał i wyeliminować ze szkoły tłuste, słone i słodzone pokarmy, które są główną przyczyną otyłości. Jeżeli dziś nie nauczymy dzieci, jak prawidłowo się odżywiać, to za kilkanaście lat staniemy się społeczeństwem otyłych, schorowanych i nieszczęśliwych ludzi. Jeżeli nie wyeliminujemy tej choroby, to nigdy nie dogonimy innych Europejczyków w kategorii jakości i długości życia – czy chcemy, by nasze dzieci żyły krócej o kilkanaście lat niż dzieci w Szwecji, Norwegii albo Francji? A dobrze wiemy, że dorosłym trudno jest zmienić nawyki żywieniowe, utrwalane przez lata w dzieciństwie i młodości” – pisze MZ.

Jednak po licznych protestach dzieci i rodziców minister edukacji chce zmian w rozporządzeniu. Zdaniem Joanny Kluzik-Rostkowskiej w drożdżówkach jest mniej cukru niż w pączkach, dlatego domaga się powrotu słodkich bułek do szkół. – Wynegocjowałam, że drożdżówki będą znowu w szkołach. Też nie mam nic przeciwko temu, żeby maturzyści mogli pić kawę – powiedziała Kluzik-Rostkowska.

Źródło: RMF FM / xnews / Medexpress

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

prezydent Andrzej Duda
14 czerwca 2024
Siedziba_NIK_-_front
Kontrola NIK

Krwiodawstwo: Jest dobrze, ale...

13 czerwca 2024
iStock-1449654430
2 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024