Samorząd lekarski z ogromnym smutkiem i niepokojem przyjął doniesienia prasowe o śmierci 57-letniego anestezjologa w trakcie pełnienia dyżuru w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.
Do dyrekcji szpitala prezes NRL wystosował pismo z prośbą o wyjaśnienie okoliczności śmierci lekarza, podkreślając po raz kolejny, że zapewnienie płynnego funkcjonowania szpitala w ramach kontraktu z NFZ na pewno nie może odbywać się kosztem zdrowia lekarzy i bezpieczeństwa pacjentów.
Po śmierci lekarki-anestezjologa po czwartej dobie nieprzerwanego dyżuru Konsylium24 przeprowadziło ankietę, w której lekarze odpowiadali o tym, jak długo pracują. W ankiecie udział wzięło 624 polskich lekarzy. 59 proc. ankietowanych lekarzy pracuje bez przerwy ponad 24 godziny przynajmniej raz do roku, 29 proc. respondentów ma taką sytuację przynajmniej raz w tygodniu. W ostatnim roku 14 proc. polskich lekarzy miało w pracy zawodowej takie sytuacje, że pracowali bez przerwy ponad 48 godzin.
Wielogodzinne dyżury pełnią najczęściej specjaliści medycyny ratunkowej (głównie praca w pogotowiu oraz na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych), z których ponad 66 proc. pracuje przynajmniej raz w tygodniu przez ponad 24 godziny. Drugie miejsce przypada chirurgom ogólnym (58 proc.), a trzecie ortopedom (43 proc.). Co więcej, prawie 33 proc. chirurgów ogólnych i specjalistów ratunkowych przyznała, że najdłuższy nieprzerwany czas pracy w ciągu roku przekroczył 48 godzin.
Źródło: NIL/konsylium24