Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Sondaż: Polacy za podniesieniem składki zdrowotnej

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 18 września 2015 09:46

Sondaż: Polacy za podniesieniem składki zdrowotnej - Obrazek nagłówka
Badanie opinii publicznej, przeprowadzone przez Millward Brown na potrzeby akcji „Głosuję na zdrowie”, wskazuje na ogromne zainteresowanie Polaków tematyką zdrowotną. Co deklarują Polacy?
[caption id="attachment_61486" align="alignnone" width="620"]Fot. INFARMA Fot. INFARMA[/caption]

Badanie opinii publicznej, przeprowadzone przez Millward Brown na potrzeby akcji „Głosuję na zdrowie”, wskazuje na ogromne zainteresowanie Polaków tematyką zdrowotną. Co deklarują Polacy?

„Głosuję na zdrowie” to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej i decydentów na znaczenie wartości nowoczesnych terapii.

Polacy oczekują, że ochrona zdrowia będzie istotnym tematem toczącej się kampanii wyborczej oraz priorytetem dla przyszłego rządu. Domagają się także lepszego dostępu do nowoczesnej medycyny i zmniejszenia różnic w zdrowotności między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej. Takie wnioski płyną z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie INFARMY, w ramach akcji „Głosuję na zdrowie”. 

  • Aż 78% ankietowanych uważa, że  dostęp do nowoczesnych terapii lekowych w Polsce jest niewystarczający.
  • Równie liczna grupa respondentów (79%)  wskazuje  na niekorzystne różnice w tym względzie między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej.
  • Zdaniem ¾ badanych możliwość wykorzystania innowacji pozwala ograniczyć koszty leczenia szpitalnego.
  • 82% podkreśla, że nowoczesne terapie to także szybszy powrót do pracy i dłuższa aktywność zawodową.
  • 9 na 10 Polaków uważa, że w czasie obecnej kampanii wyborczej media i politycy powinni poświęcić większą uwagę tematowi ochrony zdrowia Polaków.

Badanie opinii publicznej, przeprowadzone przez Millward Brown na potrzeby akcji „Głosuję na zdrowie”, wskazuje na ogromne zainteresowanie Polaków tematyką zdrowotną. Aż 87% respondentów uważa, że w czasie obecnej kampanii wyborczej media i politycy powinni poświęcić większą uwagę tematowi ochrony zdrowia Polaków. Niemal tyle samo osób wskazuje na zdrowie jako priorytetowy obszar działania dla przyszłego rządu. 9 na 10 badanych oczekuje, by partie polityczne jasno sprecyzowały swoje propozycje dotyczące poprawy jakości ochrony zdrowia w Polsce.

Co chcemy zmienić?

Ponad ¾ respondentów (78%) stwierdziła, że pacjenci w Polsce nie mają wystarczającego dostępu do leków innowacyjnych. Badani zwrócili również uwagę na ogromne nierówności w tym zakresie między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej. Na liście priorytetowych obszarów zmian, respondenci wskazywali skrócenie kolejek (28%), większy dostęp do lekarzy specjalistów (22%), zmiany w obszarze finansowania (11%) oraz ułatwienie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków (9%).

Istotną informacją w badaniu była deklaracja respondentów dotycząca podniesienia składki zdrowotnej. 59% ankietowanych stwierdziło, że należałoby ją podnieść jeśli miałoby to zagwarantować pacjentom większy dostęp do innowacji. Determinacja Polaków związana z większymi nakładami systemu ochrony zdrowia na nowoczesne terapia może wynikać z głębokiego przekonania o wartości, jakie niosą ze sobą innowacje. 86% badanych jest zdania, że ich stosowanie ma pozytywny wpływ na stan zdrowia społeczeństwa. Z kolei 8 na 10 ankietowanych podkreśla, że nowoczesne terapie lekowe umożliwiają szybszy powrót do pracy i dłuższą aktywność zawodową, a także prowadzą do długofalowego obniżenia kosztów leczenia.

Źródło: www.glosujenazdrowie.pl/infarma.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.