O to skąd się bierze spadek zaufania Polaków do lekarzy mówi Medexpressowi Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej, prezes WOT KLRwP.
Raport Public Trust in Physician z NEJM sytuuje Polskę na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o zaufanie społeczeństwa do lekarzy. Wyniki raportu komentuje dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych:
Wydaje się, że jest to podyktowane niechęcią do służby zdrowia w ogóle, której frontmanami z uwagi na system, jego niedostatki, złożoność, nieprzejrzystość są właśnie lekarze.
Dane te odzwierciedlają też pauperyzację tego zawodu i miłościwie panującą w nas kontestację wszystkiego i wszystkich.
Uchodzimy też za tych, którzy o futbolu i medycynie znają się od przedszkola.
Nikt nie pisze o setkach ludzi, którym polscy lekarze, pielęgniarki, ratownicy i inne grupy zawodów medycznych ratują dziennie życie i o dziesiątkach tysięcy wyleczonych.
Nie jest to news, a jeśli nie jest, to go nie ma (w mediach), a zatem nie ma w przestrzeni publicznej. Media kreują często wizerunek lekarza daleki o ideału, z uwagi na postawę etyczną czy brak profesjonalizmu. To wizerunek prawdziwy mam nadzieję dla nielicznych „czarnych owiec", ale który przywarł do nas wszystkich.
Czy zatem to tylko, polskie uprzedzenia, stereotypy, medialna rzeczywistość?
To pewnie też, ale i środowisko lekarskie nie pracuje na wizerunek, nie zawsze odcina się od postaw nagannych, nie dementując z drugiej strony wielu informacji na swój temat nieprawdziwych czy krzywdzących. Polityka informacyjna, a lepiej dialog z mediami, Pacjentami pozostawia wiele do życzenia.
Na tle tego raportu, badania czynione w Kolegium Lekarzy rodzinnych w Polsce prezentowane w maju b.r. mówią o względnie dużym zaufaniu Polaków do specjalistów medycyny rodzinnej swoich lekarzach rodzinnych.
Środowisko lekarskie winno wypracować wiele form dialogu z Pacjentami celem poprawy nie tylko wizerunku choć to też konieczne, ale poprawy sytuacji w ogóle.
Czytaj także: Ile zarabiają urzędnicy w NFZ?