Kacper to jedno z ok. 90 dzieci rocznie leczących się w Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej IMiD z powodu mięsaka. Placówka specjalizuje się m.in. w zabiegach chirurgii onkologicznej guzów litych poza OUN (Ośrodkowym Układem Nerwowym) z wykorzystaniem innowacyjnych technik rekonstrukcyjnych. Chłopczyk zmaga się z mięsakiem Ewinga – drugim po mięsaku kościopochodnym najczęściej występującym guzem kości u dzieci i młodzieży. Rocznie zapada na niego ok. 20-25 dzieci – wśród tej grupy znalazł się właśnie 6-latek, choć szczyt zachorowania przypada pomiędzy 15 a 19 r.ż.
– Kacper to pogodny chłopiec, zabawny i towarzyski, bardzo aktywny fizycznie. Wychowuje go samodzielnie mama, bowiem niespełna 3 lata temu stracił w wypadku tatę. Wszyscy bardzo mocno trzymamy za niego kciuki, a lekarze starają się, by szanse na zdrowie i sprawność Kacpra były jak największe – mówi Mariola Wujec, psychoonkolog z Kliniki Onkologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Skomplikowany zabieg
Pod koniec maja Kacper przeszedł zabieg, do którego wykorzystano mikroskop operacyjny. Przeprowadzona operacja była dość nietypowa, bo nowotwór znajdował się w kości piszczelowej, którą trzeba było usunąć wraz z tkankami w okolicy guza. Mimo niekorzystnej lokalizacji wykonano operację rekonstrukcyjną wyciętej kości, co w przyszłości umożliwi chłopcu pełną aktywność ruchową.
– W przypadku nowotworów kości konieczne jest leczenie operacyjne, którego celem jest radykalne usunięcie guza, z wszystkimi tkankami w jego bezpośrednim sąsiedztwie oraz kością zajętą przez chorobę. Równocześnie przeprowadzamy rekonstrukcję kości – u Kacpra zastąpiliśmy wyciętą część przeszczepem kostnym własnym i ustabilizowaliśmy całość specjalną płytą. Taki zabieg umożliwia zachowanie kończyny oraz funkcji lokomocyjnych. Powrót do sprawności pacjenta jest uzależniony od wielu czynników – m.in. wielkości obszaru, który był usuwany, zaangażowania dziecka w rehabilitację pooperacyjną, stosowania różnych form unieruchomienia czy wystąpienia powikłań. Na chwilę obecną jesteśmy optymistycznie nastawieni co do efektów operacji Kacpra – podsumowuje dr n. med. Bartosz Pachuta, ekspert z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu w IMiD.
Mikroskop – must have w leczeniu operacyjnym
Przed Kacprem jeszcze długa droga – czeka go rehabilitacja, która pomoże w zwiększeniu siły i zakresu ruchu, a także dalsza chemioterapia, mająca na celu osiągnięcie całkowitej remisji. Jednak dzięki zabiegowi z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego, chłopiec ma szansę na powrót do zdrowia oraz normalne, aktywne dzieciństwo, a w przyszłości – dorosłość. Dzieci w sytuacji podobnej do Kacpra jest więcej, dlatego tak ważne jest, aby placówki medyczne miały dostęp do najlepszych technologii, takich jak te wykorzystywane w Klinice Onkologii IMiD.
– Mikroskop operacyjny to urządzenie wysokiej klasy, które pozwala na dokładne obserwowanie m.in. struktur naczyniowych pacjenta podczas zabiegu chirurgicznego. Dzięki temu, lekarze mogą wykonywać precyzyjne połączenia mikrochirurgiczne naczyń, co daje największe szanse na przyjęcie przeszczepu kostnego. Warto zaznaczyć, że w zabieg zaangażowanych jest wiele osób – m.in. dwa zespoły operacyjne składające się z chirurgów onkologicznych i ortopedów, anestezjolog, pielęgniarki, instrumentariuszki oraz patomorfolog. Nasi mali pacjenci na co dzień zmagają się z różnymi wyzwaniami – dlatego chcemy ułatwić im dostęp do najwyższej jakości leczenia – dodaje prof. Anna Raciborska, Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka.
Osoby chcące wesprzeć Instytut Matki i Dziecka w zapewnianiu najlepszej opieki nad dziecięcymi pacjentami chorymi na mięsaka Ewinga mogą dokonać wpłaty na numer konta Fundacji Herosi: PLN 04 1020 1068 0000 1302 0171 1613 lub dołączając do ZBIÓRKI
Źródło: informacja prasowa