Średnia wieku rośnie
W ubiegłym roku mężczyźni dożywali w Polsce średnio do 73,9 lat a kobiety 81,6. To o 0,3 roku dłużej niż w 2015 roku – wynika z danych GUS. To powód do zadowolenia ale także sygnał, jakie obszary powinny podlegać wzmożonej uwadze, a może nawet korekcie. Chodzi tu między innymi o system ubezpieczeń społecznych czy służby zdrowia, która musi być przygotowana do leczenia coraz większej ilości starszych osób.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Prezydenckie wątpliwości wobec płac minimalnych
Andrzej Duda podpisał ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne. Jednak zanim to zrobił, miał pisać do ministra zdrowia w sprawie wątpliwości dotyczących tego, kogo ten akt prawny obejmuje.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Zbyt niskie podwyżki
Lekarze nie zgadają się z rządową ustawą o płacach minimalnych. Domagają się oni uchwalenia ich obywatelskiego projektu, którym dopiero po wakacjach zajmą się dwie komisje sejmowe. Do czasu ich uchwalenia, medycy zapowiedzieli kontynuację protestów.
Źródło: Rzeczpospolita
Ratunkowy dostęp do leków i wielka niewiadoma
Od niedzieli obowiązują nowe zasady dot. ratunkowego dostępu do leków. W teorii, jeśli jedyną nadzieją dla pacjenta będzie leczenie niezarejestrowane w Polsce, państwo sfinansuje je według specjalnego trybu. W praktyce, czas pokaże kto i w jakim zakresie będzie mógł z tego skorzystać.
Źródło: Rzeczpospolita
Rejestry medyczne coraz bliżej
Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji, porządkujący między innymi kwestię rejestrów medycznych. Dzięki ich ujednoliceniu i umieszczeniu ich na jednej platformie, możliwe będzie lepsze zarządzanie programami profilaktyki zdrowotnej i programami leczenia.
Źródło: Rzeczpospolita
ellaOna już tylko na receptę
Od niedzieli 23 lipca pigułka „dzień po” dostępna jest tylko i wyłącznie z przepisu lekarza. Medycy przeciwni utrudnieniom zrzeszają się, by kobiety nie straciły szybkiego dostępu do antykoncepcji awaryjnej.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Lek Leo Pharma zatwierdzony w Europie
Komisja Europejska zatwierdziła nową metodę leczenia pacjentów z łuszczycą z uwzględnieniem receptora L-17. W badaniach klinicznych 37-44 proc. pacjentów, którzy byli leczeni Kynthenum firmy Leo Pharma w 12 tygodniu terapii osiągnęli oczekiwane rezultaty.
http://www.pharmatimes.com/news/eu_approves_leo_pharmas_psoriasis_biologic_1198903
Ablynx zarobi dzięki Sanofi
Firma Sanofi rozpoczęła nowe badania w dziedzinie immunologii wraz z podpisaniem umowy z biotechnologiczną firmą Ablynx. Francuzi zapłacą Belgom prawie 2.8 mld dolarów. Pierwsza płatnośc wynosi 23 mln Euro. Sanofi będzie miało dostęp do leków Ablynxu, tzw. „nanobody”, które są uzyskiwane z przeciwciał wielbłądów i lam.
http://www.reuters.com/article/us-ablynx-sanofi-idUSKBN1A50P2
Tiziana rejestruje pacjentów do badania klinicznego
Brytyjska firma biotechnologiczna, Tiziana Life Sciences, rozpoczęła rejestracje pacjentów z rakiem wątroby (HCC) do badania klinicznego fazy IIa. Badania prowadzone są we Włoszech, w Turcji, Grecji i Izraelu. Wyniki będą ujawnione w czwartym kwartale 2018 roku.
Obniżki cen leków w Chinach
W Chinach po tym, jak globalne firmy farmaceutyczne obniżyły ceny terapii dla cukrzyków, pacjentów z nowotworami i chorobami serca, ponad trzy tuziny leków zostanie wpisanych na listę preparatów objętych podstawowymi programami ubezpieczeniowymi. Obniżki cen sięgają średnio 44 procent. Pacjenci korzystają z zasobów szarej strefy z powodu wysokich kosztów leczenia i braku dostępu do najnowszych metod terapeutycznych.
http://www.reuters.com/article/us-china-pharmaceuticals-idUSKBN1A408F