Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

StER: To producenci są winni temu, że w aptekach brakuje leków

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 24 lutego 2015 10:19

StER: To producenci są winni temu, że w aptekach brakuje leków - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Stowarzyszenie Eksporterów Równoległych zabiera głos w sprawie wywożenia leków za granicę.
[caption id="attachment_46204" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images[/caption]

Stowarzyszenie Eksporterów Równoległych zabiera głos w sprawie wywożenia leków za granicę.

Przypomnijmy, jak informował Medexpress w polskich aptekach pacjenci mają problemy z kupnem m.in. leków cukrzycowych czy przeciwzakrzepowych. Ale zdaniem Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych przyczyną problemu jest jednak nie tyle eksport produktów leczniczych, co sposób, w jaki walczą z nim ich producenci. "Pod pretekstem walki z niezgodnymi z prawem praktykami i ochrony zdrowia pacjentów, międzynarodowe koncerny farmaceutyczne próbują wyeliminować z polskiego rynku bezpośredniego konkurenta – handel równoległy. Na wspólnotowym rynku jest on pełnoprawną formą obrotu towarami. Przeciwdziałają eksportowi równoległemu przede wszystkim na dwa sposoby: ograniczając podaż oraz apelując o zamknięcie granic dla wywozu wybranych leków poza terytorium RP. Mogliby też zrezygnować ze stosowania horrendalnie wysokich marż w krajach najzamożniejszych, ale to im się zwyczajnie nie opłaca" - napisali przedstawiciele Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych.

Jak pokazały wyniki przeprowadzonego przez CBOS badania, do aptek na codzienne dostawy może liczyć jedynie 20 proc. placówek, a aż do 28 proc. zamówienia dostarczane są raz na dwa tygodnie lub rzadziej. Dla porównania, w przypadku współpracy z hurtowniami pełnoasortymentowymi 97 proc. aptek otrzymuje dostawy nie rzadziej niż raz dziennie. Wprowadzone przez producentów modele sprzedaży stanowią również duże obciążenie czasowe dla składających zamówienia farmaceutów, oraz utrudniają, a często wręcz uniemożliwiają im efektywne zarządzanie zapasami. Przyznawane limity dostaw nie mają w wielu przypadkach żadnego pokrycia w rzeczywistych potrzebach apteki, przez co utrzymanie możliwie najlepszej dostępności leku wymaga każdorazowego wykupowania całości przyznanego przez producenta  limitu - nawet jeśli w danym miesiącu apteka ma mniejsze zapotrzebowanie.

W opinii Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych potrzebne są zmiany w prawie, które ograniczą braki leków w aptekach.

Źródło: Nadchodzą strzykawki bezwzględnie jednorazowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także