Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Sukcesy ministra Zembali

MedExpress Team

MedExpress Team

Sukcesy ministra Zembali - Obrazek nagłówka
Profesor Marian Zembala podsumowuje 4 miesiące na stanowisku ministra zdrowia. Zaczyna od seniorów. Co minister Zembala zrobił dla seniorów?
[caption id="attachment_60305" align="alignnone" width="620"]Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta[/caption]

Profesor Marian Zembala podsumowuje 4 miesiące na stanowisku ministra zdrowia. Zaczyna od seniorów. Co minister Zembala zrobił dla seniorów?

  1. Utworzenie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. Med. dr med. med. Eleonory Reicher jako odpowiedź na potrzeby i wyzwania związane z opieką nad osobami starszymi w Polsce. – 15 wrzesień 2015 r.
  2. Poprawa dostępności lecznictwa specjalistycznego dla seniorów – telekonsylium geriatryczne i kardiologiczne:
    1. wdrożenie ogólnopolskiego pilotażu wzorowanego na zabrzańskim modelu telekonsultacji – październik 2015 – we współpracy z Ministerstwem Administracji  i Cyfryzacji.
    2. telekonsultacje w terenach wiejskich i mających ograniczony dostęp do specjalisty – projekt przygotowany we współpracy z Instytutem Medycyny Wsi w Lublinie – październik 2015 – we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  3. Zwiększenie liczby specjalistów w dziedzinie geriatrii poprzez uruchomienie nowych, skróconych ścieżek specjalizacji: dla lekarzy internistów mających udokumentowane doświadczenie w zakresie chorób wewnętrznych i geriatrii oraz dla samodzielnych pracowników nauki z doświadczeniem w zakresie geriatrii – we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.
  4. Opracowanie programu polityki zdrowotnej z zakresu geriatrii pn.: „Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Schorzeń Związanych z Wiekiem w Polsce na lata 2016-2020": w celu opracowania pod kierunkiem Ministra Zdrowia, Ministra Pracy i Pomocy Społecznej i liderów polskiej geriatrii założeń skoordynowanej opieki geriatrycznej.
  5. Wprowadzenie projektu pilotażowego Dziennych Domów Opieki Medycznej oraz nowych form opieki nad osobami starszymi.
    1. Konkurs na pilotażowe tworzenie i funkcjonowanie 40 Dziennych Domów Opieki Medycznej dla osób niesamodzielnych, w tym w szczególności osób starszych – ogłoszony 23 lipca 2015, termin składania wniosków do 30 października 2015.
      Wartość projektu: 40 mln zł
  6. Prowadzenie prac we współpracy z wojewodami i środowiskiem seniorów nad poprawą dostępności do opieki długoterminowej – nowa rola ratowników medycznych w systemie opieki zdrowotnej.
  7. Uruchomienie w roku 2015 nowoczesnego programu leczenia udarów w poszczególnych województwach i miastach w kraju – wypracowanie w ramach programu udarowego nowego skutecznego modelu leczenia udaru w szpitalach referencyjnych.
  8. Wdrożenie w polskiej medycynie innowacyjnych nowych technologii redukujących powikłania i mających szczególne zastosowanie u chorych starszych z licznymi obciążeniami i chorobami współistniejącymi.
  9. Rozwój opieki farmaceutycznej: włączenie farmaceutów do procesu doradztwa lekowego ze szczególnym uwzględnieniem  ograniczenia szkodliwego stosowania jednocześnie wielu leków u chorych starszych – sierpień-październik 2015
  10. Rozwój opieki paliatywnej i hospicyjnej ze szczególnym uwzględnieniem opieki domowej:
    1. Standaryzacja opieki w hospicjach w aspekcie finansowym
      i organizacyjnym – w oparciu o rozwiązania stosowane w puckim hospicjum kierowanym przez księdza Kaczkowskiego – z uwzględnieniem działań niwelujących różnice w wycenie świadczeń przez oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia w poszczególnych województwach.
  11. Nowe modele opieki skoordynowanej:
    1. We współpracy z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej wypracowanie nowych modeli skoordynowanej opieki socjalnej nad chorymi starszymi.
    2. Propagowanie nowych kompleksowych modeli opieki geriatrycznej na przykładzie Polskich i międzynarodowych rozwiązań.
    3. Ograniczanie utrudnień i prace nad poprawą efektywności pracy Domów Pomocy Społecznej – we współpracy z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej.
  12. Restrukturyzacja szpitali we współpracy z samorządami.
  13. Utworzenie, zgodnie z zapotrzebowaniem, oddziałów geriatrycznych, oddziałów opieki długoterminowej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.
  14. Wprowadzenie ubezpieczenia pielęgnacyjnego w celu zabezpieczenia kosztów opieki i leczenia seniorów – wspólnie z samorządami i towarzystwami ubezpieczeniowymi.
  15. Propagowanie nowych możliwości tworzenia wielopokoleniowych osiedli mieszkalnych zapewniających opiekę medyczną seniorom – na wzór osiedla „Bażantowo" w Katowicach.
  16. Współpraca z Uniwersytetami Trzeciego Wieku i organizacjami i reprezentacjami seniorów nad aktywizacją społeczną, biologiczną i środowiskową w poprawie budowania więzi międzypokoleniowych i propagowaniu modelu takiej rodziny w trosce zarówno o seniorów jak i wychowanie młodego pokolenia.

Źródło: mz.gov.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także