Kardiochirurg Grzegorz Religa startował z listy PiS do Senatu.
Syn prof. Zbigniewa nie będzie senatorem. Przegrał z dotychczasową wicemarszałek Senatu Marią Pańczyk-Pozdziej (PO) w okręgu nr 71 (Zabrze i Bytom).
W Parlamencie znaleźli się m.in.
Prof. Zbigniew Zembala - Był lokomotywą Platformy Obywatelskiej w okręgu katowickim. Jak informuje „Dziennik Zachodni” prof. Marian Zembala zdobył ok. 50 tys głosów. W Katowicach zdobył 20 tys. głosów.
Oprócz prof. Zembali do Sejmu dostali się m.in.:
- Bartosz Arłukowicz
Jak informuje Radio Szczecin Bartosz Arłukowicz zdobył 20 678 głosów. To drugi wynik wśród polityków PO, po Sławomirze Nitrasie, na którego zagłosowało 20 930 osób.
- prof. Alicja Chybicka
- Beata Małecka-Libera
„23 429 głosów na moją osobę. To drugi wynik w sosnowieckim okręgu wyborczym. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach. Szczególnie zaś tym z Państwa, którzy zagłosowali na mnie i pozostałych kandydatów z listy Platformy Obywatelskiej” – napisała wiceminister zdrowia.
- Tomasz Latos
Do Senatu dostali się m.in.:
- Stanisław Karczewski
Również Stanisław Karczewski zostanie senatorem. Z oficjalnych wyników do Senatu, bo takie już są wynika, że szef sztabu wyborczego PiS, został wybrany do Senatu w okręgu nr 49 obejmującego powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki i przysuski. Dostał 54 489 głosów.
- Konstanty Radziwiłł.
Także Konstanty Radziwiłł zostanie senatorem. Bo od razu po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników gratulował mu Roman Giertych.
– Prof. Andrzej Stanisławek, lekarz, popierany przez PiS, będzie senatorem w okręgu nr 16 obejmującym (Lublin).
- prof. Tomasz Grodzki (PO) – dyrektor jednego ze szczecińskich szpitali, (PO) został senatorem z okręgu nr 97 obejmującego powiaty: policki i Szczecin.
Lidia Gądek (PO) startowała do Sejmu z okręgu 13 obejmującego m.in. Kraków. Głosowało na nią 9 082 osób.
Lidia Gądek z wykształcenia jest lekarzem trzech specjalizacjach: chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej i medycyny pracy. Należy do 10 Zespołów Parlamentarnych, w tym tych związanych ze zdrowiem: Grupy ds. Autyzmu, Zespołu ds. Chorób Rzadkich, Zespołu ds. Onkologii, Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki, Zespołu ds. Przeciwdziałania i Rozwiązywania Problemów Otyłości, Zespołu Krwiodawstwa, Transplantologii i Promocji Zdrowia. Będzie to jej druga kadencja.
Były minister Andrzej Wojtyła trafił do Senatu. Zdobył ponad 43 tys. głosów.
Wojtyła kandydował do Senatu z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 96, który obejmuje obszary powiatów: jarocińskiego, kaliskiego i pleszewskiego, oraz Kalisz (miasta na prawach powiatu). Zdobył ponad 43 tys. głosów.
Wojtyła jest pediatrą, doktorem habilitowanym nauk medycznych. Był posłem na Sejm w I, III i IV kadencji. Wojtyła był ministrem zdrowia w rządzie Hanny Suchockiej, w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza była wiceministrem zdrowia. W latach 2006-2010 był głównym inspektorem sanitarnym.
Źródło: medexpress.pl/onet.pl