Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Systemy informatyczne w ochronie zdrowia w ramach Projektu P4

MedExpress Team

MedExpress Team

Systemy informatyczne w ochronie zdrowia w ramach Projektu P4 - Obrazek nagłówka
Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia przewiduje wprowadzenie dziedzinowych systemów teleinformatycznych, które mają udoskonalić procesy związane z zarządzaniem i dostępem do informacji w systemie ochrony zdrowia w Polsce. W ramach wypełnienia obowiązku wynikającego z ustawy trwają zaawansowane prace nad Projektem P4 „Dziedzinowe systemy teleinformatyczne systemu informacji w ochronie zdrowia”.

p4-2-1-loga

Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia przewiduje wprowadzenie dziedzinowych systemów teleinformatycznych, które mają udoskonalić procesy związane z zarządzaniem i dostępem do informacji w systemie ochrony zdrowia w Polsce. W ramach wypełnienia obowiązku wynikającego z ustawy trwają zaawansowane prace nad Projektem P4 „Dziedzinowe systemy teleinformatyczne systemu informacji w ochronie zdrowia”, który realizowany jest obecnie przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Projekt dostarczy pięć nowych systemów dziedzinowych:

  • System Statystyki w Ochronie Zdrowia,
  • System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych,
  • Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi,
  • System Monitorowania Zagrożeń,
  • System Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia.

Projekt P4 ujednolici sposób dostępu do systemów informatycznych w obszarze ochrony zdrowia ze strony usługodawców, aptek i personelu medycznego. Uporządkuje i uprości dostęp do informacji potrzebnych do prowadzenia działalności oraz efektywnego zarządzania zasobami ochrony zdrowia. W szczególności zagwarantuje przejrzysty obraz faktycznych danych do . zasobów sprzętowych tj. wyrobów medycznych o szczególnym przeznaczeniu oraz zasobów osobowych tj. personelu medycznego o określonych kompetencjach i nabywającego tych kompetencji w ramach procesu szkolenia podyplomowego.

W sierpniu odbyły się testy funkcjonalne poszczególnych części dwóch systemów dziedzinowych: Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi oraz Systemu Statystki w Ochronie Zdrowia.

Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, jak sama nazwa wskazuje, będzie umożliwiał obsługę procesów monitorowania obrotu produktami leczniczymi, oraz ciągłości ich dostaw i występowania ich braków na rynku polskim. Do podstawowych funkcjonalności tego systemu należy zaliczyć przede wszystkim gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych dotyczących obrotu szeregu produktów leczniczych dopuszczonych do handlu na terytorium RP. W skład katalogu takich produktów wchodzą   m.in.: refundowane wyroby medyczne i środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego dopuszczone na terytorium RP, produkty lecznicze pochodzące z importu docelowego i interwencyjnego. Dodatkowo , system udostępni narzędzie pozwalające na gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych dotyczących zgłoszeń braków oraz deklaracji dostaw ww. produktów.

Kolejnym systemem, który przeszedł fazę testów jest System Statystyki w Ochronie Zdrowia. Jego podstawową funkcjonalnością jest zbieranie danych ze sprawozdań statystycznych oraz sprawozdań nie objętych statystyką publiczną, a także zbieranie danych z systemów dziedzinowych w ramach Systemu Informacji Medycznej. Głównymi użytkownikami Systemu Statystyki w Ochronie Zdrowia będą Ministerstwo Zdrowia, urzędy wojewódzkie zaangażowane w proces tworzenia statystyki publicznej w sektorze ochrony zdrowia, Główny Urząd Statystyczny oraz jednostki sprawozdające, czyli podmioty podlegające obowiązkowi sprawozdawczemu zgodnie z Programem Badań Statystyki Publicznej (PBSSP). Dzięki systemowi możliwe będzie elektroniczne generowanie raportów i analiz zgodnych z wymaganiami PBSSP, w tym na potrzeby publikacji biuletynów statystycznych MZ.

Wdrożenie systemu zapewni łatwy i jednolity dostęp do istotnych danych statystycznych zarówno podmiotom nadzorującym rynek ochrony zdrowia, jak i obywatelom poprzez łatwą identyfikację zasobów ochrony zdrowia.

Ponadto równolegle trwają prace nad budową pozostałych systemów, które wchodzą w skład Projektu P4:

System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych umożliwi obsługę procesów planowania oraz monitorowania przebiegu kształcenia personelu medycznego, do którego należą: egzamin końcowy (np.: LEK/LDEK, PERM), rejestracja podmiotów szkolących, szkolenie specjalizacyjne oraz doskonalenie zawodowe. System dostarczy szereg funkcjonalności, które pozwolą na planowanie kształcenia podyplomowego personelu medycznego poprzez wsparcie procesów składania i oceny wniosków na specjalizację. Możliwe będzie również monitorowanie przebiegu w/w kształcenia, i gromadzenie informacji na temat tych procesów.

Głównymi użytkownikami systemu będą m. in. studenci ostatniego roku na kierunku lekarskim/ lekarskim dentystycznym, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Wojewodowie, Centrum Egzaminów Medycznych, osoby pełniące funkcję Kierownika specjalizacji, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, Ministerstwo Zdrowia.

Celem Systemu Monitorowania Zagrożeń jest poprawa efektywności działań podejmowanych w zakresie zapobiegania skutkom niepożądanych zdarzeń mających wpływ na zdrowie i życie ludzi. System posiadać będzie funkcjonalność w zakresie umożliwiającym usługodawcom i innym podmiotom zobowiązanym do składania informacji i zgłoszeń o zagrożeniach do rejestrów. W systemie będą przetwarzane dane dotyczące m. in. zgłoszeń o zagrożeniach, chorób zakaźnych, niepożądanych odczynów poszczepiennych, niepożądanych działań produktów leczniczych oraz o zachorowaniach na grypę. Głównymi użytkownikami systemu będą przede wszystkim pracownicy medyczni, pacjenci, właściciele zwierząt, inspekcja sanitarna, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

System Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia m. in. umożliwi przeglądanie, modyfikację, oraz wysyłanie zgłoszeń wyrobów medycznych; przeglądanie rejestru płatników; zarządzanie danymi instytucji kontrolujących. Podmioty lecznicze poprzez elektronicznie udostępniony formularz, będą mogły dokonać zgłoszenia posiadanych zasobów dot. wyrobów medycznych dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych ludności.

Głównymi użytkownikami SEZOZ będą pracownicy jednostek kontrolujących (NFZ, GIS, NIK, MZ) oraz pracownicy Urzędów Wojewódzkich.

Projekt P4 stanowi jeden z elementów realizacji przez Ministerstwo Zdrowia strategii Unii Europejskiej w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego, w tym wdrożenia i rozpowszechniania e-Zdrowia. Zakończenie realizacji Projektu P4 planowane jest na koniec listopada 2015 r.

Projekt P4 współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „ Dotacje na innowacje – inwestujemy w Waszą przyszłość”

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także