To dane przekazywane dziennikarzom przez Ministerstwo Zdrowia pod koniec ubiegłego tygodnia. W opublikowanej w piątek „Strategii walki z pandemią” wynika, że liczba zaszczepionych dzieci i młodzieży 10 stycznia wynosiła:
- I dawką w grupie wiekowej 5-11 – 253 745 osób
- II dawką w grupie wiekowej 5-11 – 49 003 osób
- I dawką w grupie wiekowej 12-17 – 887 567 osób
- II dawką w grupie wiekowej 12-17 – 769 515 osób.”
W styczniu Ministerstwo Zdrowia kilka razy alarmowało, że zwłaszcza w młodszej grupie wiekowej nie widać zainteresowania rodziców i opiekunów szczepieniami dzieci przeciw COVID-19, o czym świadczy wolne tempo przyrostu rejestracji na szczepienie (ok. 6 tysięcy dziennie w ostatnim czasie).
Jak Polska wygląda na tle innych krajów UE? Danych na temat szczepień w najmłodszej grupie wiekowej w ECDC jeszcze nie ma – z żadnego kraju. ECDC publikuje jednak kilka danych, z których można wyciągnąć wniosek, że Polska ze szczepieniami dzieci i młodzieży radzi sobie w takim samym stopniu, jak ze szczepieniami starszej populacji.
Po pierwsze, poziom zaszczepienia w całej grupie poniżej 18. roku życia, obejmującej dzieci od 0-4 lat, których szczepienia nie dotyczą w ogóle, przynajmniej w tej chwili, jak i dzieci z grupy 5-9 (taki podział przyjmuje ECDC), o których szczepieniu na razie danych brakuje. Są w tej grupie również dzieci i młodzież w wieku 10-14 lat i 15-17 – i te trzy kategorie (dwie ostatnie oraz zbiorcza, poniżej 18 roku życia) pozwalają prześledzić, jak wygląda proces szczepienia osób niepełnoletnich.
Największy odsetek populacji poniżej 18 roku życia zaszczepiły Dania (niemal 40 procent) i Portugalia (30 proc.), czyli kraje, które są liderami w szczepieniach przeciw COVID-19 w Europie i w świecie. Przynajmniej co czwartą osobę w tej grupie wiekowej zaszczepiło jeszcze dziesięć krajów, w tym trzy kraje większe od Polski – Hiszpania, Włochy i Francja. Wynik Polski to 17,3 proc.
W grupie najstarszej młodzieży (15-17 lat) liderem jest Islandia (92 proc.), ale świetny wynik – powyżej 88 proc. – uzyskała też Dania. Poziom 80 proc. przekroczyły Portugalia i Finlandia, zaś blisko tego wyniku jest Hiszpania (79 proc.). Polska? 51 proc., co nie odbiega znacząco od poziomu zaszczepienia całej populacji (ok. 56 proc.).
W młodszej grupie młodzieżowej (10-14 lat) plastron lidera dzierży ponownie Dania (60 proc.), za nią plasuje się Portugalia (50 proc.), a 40 proc. udało się osiągnąć jeszcze pięciu krajom (w tym Hiszpanii). Polska zaraportowała 28 proc. zaszczepionych w tej grupie wiekowej.