Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szczepienia w centrum uwagi GIS

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 grudnia 2024 08:53

Szczepienia w centrum uwagi GIS - Obrazek nagłówka
fot. GIS
– Obecny system nadzoru jest przestarzały – powiedział podczas wtorkowego briefingu prasowego dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, odnosząc się do raportu Najwyższej Izby Kontroli o wykonywaniu obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci i młodzieży. Kontrolerzy wykazali wiele niedoskonałości obecnego systemu szczepień.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że aktualnie system szczepień oparty jest o dokumentację papierową, przechowywaną w punktach szczepień. Jak wykazała kontrola NIK, punkty szczepień raportują niepełne dane o stanie uodpornienia, co powoduje, że statystyki Państwowej Inspekcji Sanitarnej są niekompletne. Ponadto, obecny system nie daje możliwości sprawdzenia w czasie rzeczywistym, które dziecko otrzymało jakie szczepienia.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem tego problemu będzie wprowadzenie elektronicznej Karty Szczepień Obowiązkowych, która zapewni bieżący dostęp do danych o stanie zaszczepienia i przyczynach nieszczepienia. Usprawni to komunikację między punktami szczepień a powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi i rodzicami, oraz pozwoli szybko reagować na opóźnienia szczepień u poszczególnych pacjentów.

W oczekiwaniu na wejście w życie zmian w ustawie wprowadzających to rozwiązanie, pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w pierwszym kwartale 2025 r. przeprowadzą szczegółową weryfikację danych o stanie zaszczepienia zawartych w kartach uodpornienia. Pozwoli to przygotować wyjściową bazę danych na moment wprowadzenia rozwiązań cyfrowych.

– Kontrola obejmie prawie 10 tys. punktów szczepień, zarówno tych, które korzystają ze szczepionek zakupionych przez ministra zdrowia, jak i tych korzystających ze szczepionek kupionych przez rodziców szczepionych dzieci. Obejmie też dokumentację około 7,5 mln dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 19 lat – poinformował Główny Inspektor Sanitarny.

– W obecnym systemie nie mamy możliwości określić, które z niezaszczepionych dzieci mają przeciwwskazania medyczne, a ile nie zgłasza się na szczepienia z powodu odmowy rodziców – podkreślił Główny Inspektor Sanitarny.

– Wiele osób nieszczepiących dzieci to nie są zdeklarowani przeciwnicy szczepień, ale osoby, które straciły zaufanie do szczepień pod wpływem krążących w przestrzeni publicznej nierzetelnych informacji. Dlatego jednym z naszych priorytetów będzie promocja zdrowia i edukacja zdrowotna. Chcemy rzetelnie informować, edukować i budować zaufanie do szczepień. Przyszły rok będzie dla nas bardzo intensywny, jeśli chodzi o realizację zadań z tego zakresu – dodał dr Paweł Grzesiowski.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także