Efekt taki można uzyskać podając najpierw szczepionkę AstraZeneca, a potem szczepionkę Pfizer/BioNTech. W badaniu wzięło udział 499 pracowników medycznych. Stu z nich otrzymało mieszane dawki, dwustu przyjmowało dwie dawki Pfizer/BioNTech, a pozostali zostali zaszczepieni preparatem AstraZeneca.
We wszystkich grupach wytworzyły się przeciwciała neutralizujące, które zapobiegają przedostawaniu się wirusa do komórek i jego replikacji. Poziom ochrony w grupie mieszanego schematu szczepionek był podobny do tego, który się wytworzył w grupie zaszczepione Pfizerem.
Brytyjskie badanie z zeszłego miesiąca wykazało podobne wnioski – łączony schemat szczepień daje najlepszą odpowiedź limfocytów T i wyższą odpowiedź przeciwciał niż sam Pfizer czy wyłącznie AstraZeneca.
Te dane mogą zaważyć w podjęciu decyzji przez niektóre kraje o wprowadzeniu takiego modelu szczepień jako alternatywy do szczepienia preparatem AstraZeneca.
Koreańska Agencja ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KDCA) podała również, że w badaniu przeanalizowano również skuteczność szczepionek wobec wariantów koronawirusa. Żadna z grup nie wykazała zmniejszonej aktywności neutralizującej wobec mutacji Alfa, po raz pierwszy zidentyfikowanej w Wielkiej Brytanii, ale ochrona zmniejsza się od 2,5 do 6 razy w stosunku do mutacji Beta, Gamma i Delta.
Źródło: Reuters