Ogólna skuteczność szczepionki była niższa niż wcześniejsza wartość 79% zgłoszona przez brytyjskiego producenta w marcu. Wynik ten został później zrewidowany przez AstraZenecę do 76% po publicznej naganie ze strony urzędników służby zdrowia mówiącej, że liczba ta opierała się na przestarzałych informacjach.
Nowe badanie zostało przeprowadzone na ponad 26 000 ochotnikach w Stanach Zjednoczonych, Chile i Peru, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki w odstępie około miesiąca. Wyniki opublikowano w New England Journal of Medicine. Wykazało, że szczepionka zapobiega ciężkiemu przebiegowi choroby dużo lepiej w przypadku osób starszych po 65 roku życia.
Nie było przypadków ciężkiego lub krytycznego objawowego COVID-19 wśród ponad 17 600 uczestników, którzy otrzymali szczepionkę, w porównaniu z 8 takimi przypadkami wśród 8500 ochotników, którzy otrzymali placebo. W grupie placebo były również dwa zgony, ale żaden wśród osób, które otrzymały szczepionkę.
Nie było również przypadków rzadkiego, ale poważnego efektu ubocznego w postaci zakrzepicy. Jest to o tyle ważne, że domniemane wywoływanie tej choroby przez szczepionki jest jednym z głównych argumentów grup antyszczepionkowych.
Preparat AstraZeneci jest dopuszczony do stosowania w ponad 170 krajach w tym w Polsce. W tym roku firma chce również otrzymać zgodę na rozprowadzenie preparatu w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: Reuters