Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szpital Karowa z certyfikatem „Szpital bez bólu”

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 listopada 2024 11:04

Szpital Karowa z certyfikatem „Szpital bez bólu” - Obrazek nagłówka
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu”, potwierdzający wdrożenie procedur łagodzenia bólu, zgodnych z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Pacjentki placówki będą regularnie proszone o ocenę nasilenia bólu oraz informowane o dostępnych metodach jego uśmierzania. Z kolei dla personelu Szpitala przewidziane są okresowe szkolenia, aby stale mógł aktualizować swoją wiedzę i dostosowywać ją do najnowszych wytycznych.

Ważne wyróżnienie

„Szpital bez bólu” to zaświadczenie przyznawane placówkom spełniającym kryteria podnoszące jakość działań uśmierzających ból pooperacyjny oraz przewlekły. Inicjatywa powstała dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Merytoryczna część projektu jest efektem pracy interdyscyplinarnej grupy ekspertów złożonej z przedstawicieli towarzystw oraz konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Wyróżnione placówki są zobowiązane do systematycznych kontroli poziomu natężenia bólu u wszystkich pacjentów, informowania ich o możliwościach i metodach jego eliminowania, a także monitorowania ewentualnych działań niepożądanych. Dodatkowo personel certyfikowanych szpitali będzie regularnie aktualizował swoją wiedzę podczas specjalnych szkoleń. Zaświadczenie jest przyznawane na trzy lata, po upływie tego czasu placówki mogą ponownie przystąpić do procesu certyfikacji.

– Pacjenci mają prawo do uśmierzania bólu, a umożliwianie im korzystania z najlepszych dostępnych metod jest obowiązkiem personelu medycznego. Cieszymy się, że nasza placówka może pochwalić się certyfikatem „Szpital bez bólu” świadczącym o najwyższych standardach zmniejszania dolegliwości bólowych. To bardzo ważna inicjatywa mająca na celu dobro pacjentów. Nasz szpital znalazł się również w pierwszej dziesiątce placówek z największym odsetkiem znieczuleń porodów według danych Narodowego Funduszu Zdrowia z marca br. – podkreśla lek. Robert Jarzębski, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej.

Korzyści z uśmierzania bólu

Podopieczni certyfikowanych placówek po operacjach będą proszeni o ocenę nasilenia bólu w skali NRS (Numerical Rating Scale), czyli od 0 do 10, przy czym 0 oznacza brak dyskomfortu, a 10 – najgorszy wyobrażalny ból. U pacjentów po przebytych operacjach kontrola nastąpi przed i podaniu leku przeciwbólowego, minimum 4 razy na dobę, a 2 razy – w przypadku pacjentów z oddziałów zachowawczych. Jeśli mimo zastosowanego leczenia ból nadal nie będzie ustępował, należy powiadomić o tym zespół medyczny. Eliminowanie bólu obejmuje farmakoterapię (dożylną i doustną), fizjoterapię oraz psychoterapię.

– Certyfikat jest przede wszystkim ważną informacją dla naszych pacjentek. Pokazuje, że aktualizujemy swoją wiedzę i dokładamy wszelkich starań, by jak najlepiej odpowiadać na ich potrzeby. Zmniejszenie bólu związanego z operacjami i zabiegami medycznymi może również obniżyć ryzyko powikłań wynikających z nieleczonego lub niewłaściwie leczonego bólu ostrego i przewlekłego. Ma to również ogromny wpływ na satysfakcję z całego procesu leczenia – dodaje Marzena Sienicka, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także