Badania przeprowadzi Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie.
W ramach programu uczestnicy zostaną kompleksowo zbadani (będą mieć wykonane badania biochemiczne, układu krążenia, kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego), a ich stan zdrowia będzie później monitorowany.
– Zapraszamy zarówno tych, którzy już są aktywni fizycznie, jak i tych, którzy dopiero chcą zacząć dbać o swoje zdrowie – mówi prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie.
Dyrektor szpitala, Tomasz Kopiec podkreśla, że lecznica chce się włączyć w działania na rzecz zdrowego starzenia się Polaków.
– Pacjentami szpitala są głównie osoby starsze, dlatego stworzymy w szpitalu Centrum Zdrowego Starzenia się. Program „PRO-SENIO 65+” jest początkiem rozszerzania dotychczasowej oferty zdrowotnej szpitala. W ramach tego projektu stworzymy model zdrowego starzenia się będący punktem odniesienia dla pacjentów, którzy aktywnie i w zdrowiu chcą przeżyć jesień swojego życia – mówi Tomasz Kopiec.
Ambasadorem projektu jest 89-letni Piotr Dudek, który pobił rekord Guinnessa w Gdyni i jest najstarszym windsurferem na świecie. Piotr Dudek od najmłodszych lat jest związany z morzem. Pływał na statku Polskich Linii Oceanicznych. Od 40 lat pływa na desce. Pobicie rekordu Guinnessa wymagało od niego dużej wytrwałości, ponieważ, by to uczynić, musiał pływać na desce w lutym, marcu i kwietniu.
– Chciałem tego dokonać, bo nikt inny na świecie tego nie zrobił. Zimna woda nie jest mi straszna, bo od 30 lat morsuję. Moja recepta na długie życie to zdrowy styl życia. Codziennie rano się gimnastykuję, wieczorem spaceruję przynajmniej dwa kilometry. Całe życie jestem fizycznie aktywny. Nie siedzę przed telewizorem z pilotem. Nigdy nie paliłem papierosów – podkreśla ambasador akcji.
Seniorzy, którzy chcieliby wziąć udział w projekcie „PRO-SENIOR 65+” mogą się zgłaszać od 15 maja br. dzwoniąc na nr tel.: 22 58-41-147 w godz. 10-12 lub wysyłając zgłoszenie na adres mail: [email protected].
Oprac. na podst.: szpital-orlowskiego.pl