Czy tai chi jest zalecane dla osób cierpiących na różne choroby?
Tak, szczególnie dla osób z problemami ruchowymi. Ponieważ forma wykonywana jest bardzo łagodnie, część ćwiczeń nazywanych przez nas chi kung jest wykonywanych statycznie, ale przy pracy całego ciała, możemy dopasować ćwiczenia do różnych problemów ruchowych.
Czy w przypadku osób chorych na chorobę Parkinsona tai chi może być też dobrą formą rehabilitacji?
Pracuję z takimi osobami już kolejny rok. Muszę się przyznać, że było dla mnie to czymś nowym, bo nie ma w literaturze polskiej żadnych opracowań na ten temat. Udało mi się dobrać ćwiczenia właśnie na bazie tai chi, jej formy prostszej dwudziestoczteroruchowej, oraz chi kungu, i przekonać te osoby w ogóle do ruszania się. Na treningu stwarzamy sytuacje związane z ich chorobą i uczymy jak mają ją pokonywać.
Jakie efekty Pan obserwuje? Czy aktywność osób z parkinsonem jest po tych ćwiczeniach lepsza?
Zdecydowanie tak. Widać to na osobach, które systematycznie, co ważne, uczęszczają na zajęcia. Jeśli ktoś od czasu do czasu przychodzi, to nie będzie widać różnicy. Optymalnie trzeba przyjść na zajęcia dwa, trzy razy w tygodniu. Nasze ciało ma tzw. pamięć ruchową i jest ona trzydniowa. Więc jak ćwiczymy trzy razy w tygodniu to praktycznie nasze ciało jakby pozostawało w ruchu, przynajmniej tak wewnętrznie i postęp jest lepszy.
Powiedział Pan, że tai chi to taka forma ruchu, która jest zalecana każdemu kto w ogóle może się poruszać. Czy to prawda?
Tak. Czasem dzwonią do mnie osoby, które mają problemy z ruchem, czy schorzenia ograniczające im ruch, pytam je czy lekarz zabronił im w ogóle ruchu. Jeśli nie, to możemy rozmawiać o treningu tai chi.
Skąd u Pana wzięło się zainteresowanie tai chi?
Niestety, z poważnych problemów medycznych z kręgosłupem. Prowadząc firmę doprowadziłem się do stanu zupełnie nieużytkowego. Przez dwa tygodnie nie mogłem się wyprostować.
Jak długo trwało wyjście z tego stanu dzięki ćwiczeniom?
Pierwsze treningi były ciężkie, wychodziłem z nich cały mokry. Pokonanie ograniczeń ciała było ciężkie. Po sześciu latach mojego treningu dostałem zgodę na prowadzenie szkoły. Ale muszę powiedzieć, że wcześniej i obecnie trenuję codziennie.
Tai chi jest wobec tego zalecane również dla osób z problemami kręgosłupa czy w konsultacji z lekarzem mogą rozpocząć ćwiczenia?
Mamy ćwiczenia chi kung, które nazwane są chi kung kręgosłupa. Jest to specyficzny zestaw ćwiczeń uruchamiających poszczególne odcinki kręgosłupa, a następnie kręgosłupa całościowo. Chi kung w Chinach znany jest od setek tysięcy lat. U nas modne stają się ćwiczenia zwane zdrowy kręgosłup. Często uczestnicy takich zajęć trafiają do mnie na chi kung kręgosłupa i zauważają, że podobne ćwiczenia robili już na tych innych zajęciach. To dowód na kopiowanie ćwiczeń od Chińczyków.