Złe wiadomości dla pacjentów - wzrosną ceny leków. Informował o tym "Dziennik Gazeta Prawna". Europarlamentarzyści chcą, żeby ceny leków w Polsce były zrównane do tych w Niemczech czy Skandynawii. Dlaczego? Bo wszędzie powinien być taki sam dostęp do leków. Taki projekt europarlamentarnej komisji zdrowia trafi do obrad w październiku.
W nawiązaniu do informacji opublikowanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” w wydaniu z 1 sierpnia 2016 r. resort zdrowia poinformował, że ustalanie cen leków należy do kompetencji państw członkowskich, a nie do kompetencji unijnych.
Obecnie w Parlamencie Europejskim nie toczą się żadne prace nad projektem unijnego aktu prawnego w tej kwestii. Nie mamy również informacji, by w Parlamencie Europejskim toczyła się dyskusja nad ujednolicaniem cen leków.
Aspekt cen leków pojawił się jedynie w trakcie zwyczajowego wysłuchania ministra zdrowia Słowacji w Parlamencie Europejskim 12 lipca br., w związku z przejęciem przez Słowację prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Nie dyskutowano tam jednak o ujednoliceniu cen leków – wskazywano jedynie na problemy z importem równoległym, prowadzącym do wywozu leków (takie kwestie podnoszą przede wszystkim przedstawiciele nowej UE). Ponadto w debacie podniesiono sprawę tzw. licencji przymusowej – tj. zmuszenia drogą prawną koncernu farmaceutycznego do rezygnacji z ochrony przewidzianej patentem za odszkodowaniem, aby możliwe było produkowanie leków do tej pory niedostępnych w wystarczających ilościach, a przez to zbyt drogich.
Z przebiegiem debaty w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE można zapoznać się pod tym linkiem:
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/committees/video?event=20160712-0900-COMMITTEE-ENVI
Powyższa debata nie rodzi skutków prawnych, ani nie przekształca się w inicjatywę ustawodawczą. Zwyczajowo każdy Minister na początku prezydencji w Radzie UE przedstawia swoje priorytety, a następnie odpowiada na pytania.
Źródło: mz.gov.pl