Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Technicy radioterapii: oszukani przez rząd! Będzie strajk?

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 6 maja 2015 09:15

Technicy radioterapii: oszukani przez rząd! Będzie strajk? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Nie jesteśmy niewolnikami! Jesteśmy pracownikami! Walczymy! - Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii rozpoczyna przygotowania do ogólnopolskiego strajku personelu technicznego w placówkach onkologicznych.
[caption id="attachment_6455" align="alignnone" width="620"]Thinstockphotos/FPM Thinstockphotos/FPM[/caption]

Nie jesteśmy niewolnikami! Jesteśmy pracownikami! Walczymy! - Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii rozpoczyna przygotowania do ogólnopolskiego strajku personelu technicznego w placówkach onkologicznych.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii poinformował, że w przyszłym tygodniu odbędzie się referendum strajkowe wśród techników radioterapii. Jeśli technicy zagłosują za strajkiem, akcja protestacyjna będzie polegała na oflagowaniu placówek z zakładami radioterapii, w których prowadzone jest naświetlanie pacjentów onkologicznych. Technicy nie będą też wypisywać dokumentacji medycznej.

Czego żądają technicy radioterapii?

Do niedawna czas pracy technika radioterapii wynosił 5 godz. Od 01.07.2014 roku w ramach ustawy o Działalności leczniczej został wydłużony czas pracy do 7 godz. 35 min.  - Oburza nas fakt, że wprowadzona zmiana nie przewiduje podwyższenia wynagrodzenia, pomimo ewidentnego wydłużenia czasu pracy o ponad 50%. Zapis w ustawie jest niekorzystny dla techników radioterapii - jesteśmy wyzyskiwani przez pracodawców. Brak zapisu o konieczności podwyższenia wynagrodzenia w związku z wydłużeniem czasu pracy sprawia, że pracodawcy nie czują się zobligowani do podwyższenia pensji – skarżą się technicy radiologii.

Wprowadzając ustawę wydłużającą czas pracy techników radioterapii rząd uspokajał, że ponad 7 godz. spędzone w środowisku zjonizowanym będzie dla personelu bezpieczne, uzasadniając swoje zdanie bardzo dobrej jakości sprzętem, na którym ponoć mają pracować technicy. Porównywali warunki polskie do panujących w innych krajach Unii Europejskiej. Rzeczywistość jest jednak inna. Według Ustawy z dnia 2001-01-18 - Prawo Atomowe  powietrze w bunkrze powinno być sześciokrotnie wymieniane w ciągu 1 godziny. Niestety, częste awarie wentylacji w szpitalach nie dają nam gwarancji bezpiecznej pracy, co więcej, narażając pracowników – naraża się także pacjentów. Dlatego technicy radiologii żądają wpisu do ustawy, który miałby zobligować pracodawców do wprowadzenia czytelnego dla pracowników monitoringu (najlepiej certyfikowanego) wymiany powietrza.

Jednym z postulatów jest opracowanie w języku polskim obsługi programów komputerów i aparatów, na których pracują technicy radioterapii. Dotychczas funkcjonują tylko wersje anglojęzyczne, które utrudniają pracę, zwłaszcza w sytuacjach problemowych.

Edukacja pracowników to kolejna kwestia wpływająca na jakość ich pracy. Cykliczne szkolenia nigdy nie dadzą takiej wiedzy jak regularne studia. Wielu pracowników chciałoby podwyższać w ten sposób swoje kwalifikacje, ale z uwzględnieniem ich dotychczasowej wiedzy i umiejętności (które wyraża choćby staż pracy), stąd postulat wprowadzenia studiów pomostowych, jak było to w przypadku pielęgniarek i ratowników medycznych.

Dużym problemem dla techników radiologii jest ciągły brak ustawy o zawodzie określającej podstawowy zakres naszej działalności, powołującej Izby Zawodowe, podobnie jak jest to unormowane w grupach pielęgniarek i lekarzy. Projekt Ustawy o Zawodzie autorstwa całego środowiska od pięciu lat czeka na rozpatrzenie przez Sejm Rzeczpospolitej. Przy obecnych zmianach, ciągłej dynamice tej gałęzi medycyny taka ustawa wydaje się konieczna – dla klarownego ustalenia praw i obowiązków pracownika. Wiele niepokojów – w tym powyższe – wynikają z luk prawnych, które mogą (i niestety często są) interpretowane na niekorzyść naszego środowiska zawodowego. Uchwalenie ustawy o zawodzie rozwiązałoby te wątpliwości i niejasności definitywnie.

- Naszymi działaniami nie chcemy uderzać w chorych! Nasi pacjenci są dla nas zawsze na pierwszym miejscu. Niestety pięcioletni okres, w ciągu którego nasze postulaty są ignorowane przez ministra zdrowia zmusza nas do tego, aby akcję naszą rozpocząć od przeprowadzenia referendum strajkowego wśród techników radioterapii, a następnie oflagować placówki służby zdrowia – tłumaczą technicy radiologii.

 

Źródło: www.ozztmr.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Photo_-Prof.-Robert-Twycross_

Palliative care in Poland

15 listopada 2024
iStock-177558688
5 listopada 2024
Jarosław Kaczyński
31 października 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
22 października 2024
mastalerz-migas2
21 października 2024
Tomasz Targowski VF
18 października 2024
186304999

Nie będzie alkoholu na Allegro

18 października 2024