Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Trwa rekrutacja do badania POL PRENATAL CMV. Chodzi o nowe możliwości leczenia cytomegalii u kobiet w ciąży

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 7 kwietnia 2025 09:00

Trwa rekrutacja do badania POL PRENATAL CMV. Chodzi o nowe możliwości leczenia cytomegalii u kobiet  w ciąży - Obrazek nagłówka
CMV jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych na dziecko w okresie ciąży, ale wydaje się, że cytomegalia wciąż pozostaje takim mało znanym, mało opowiedzianym zagrożeniem w ciąży. Badań prenatalnych w kierunku wykrycia zakażenia CMV nie ma w koszyku świadczeń gwarantowanych. IMiD rekrutuje uczestniczki do badania klinicznego POL PRENATAL CMV, którego celem jest porównanie różnych dawek walacyklowiru w zapobieganiu i leczeniu zakażenia wirusem cytomegalii (CMV) u kobiet w ciąży. W jego ramach ciężarne mogą wykonać też test w kierunku obecności zakażenia.

– Światowe dane mówią, że od 2 do 4 proc. dzieci rodzi się z wrodzoną cytomegalią. Skoro rocznie mamy 250 tysięcy porodów, to jest praktycznie 5 tysięcy dzieci. Część z nich urodzi się bez objawów, natomiast ten 1 proc. dzieci mniej, od tysiąca do dwóch tysięcy, będzie wymagało jakiejś pomocy. Chodzi bowiem o zmiany, które dotykają ośrodkowego układu nerwowego. Wrodzona cytomegalia jest najczęstszą (15 proc. przypadków) przyczyną niedosłuchu u dzieci. Infekcja wewnątrzmaciczna płodu wpływa także na układ krwionośny, czyli serce, mamy małogłowie, zaburzenia rozwoju mózgu i zaburzenia widzenia – mówi w wywiadzie dla Medexpressu prof. Tadeusz Issat z Istytutu Matki i Dziecka.

Więcej w materiale wideo

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także