Jak informuje Centrum e-Zdrowia, w samym grudniu na badanie poszło 280 tysięcy. Spośród uprawnionych co czwarta osoba wypełniła ankietę zdrowotną, a co piąta poszła się przebadać.
Program Profilaktyka 40 Plus to program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia, który umożliwia pacjentowi po 40 roku życia łatwe uzyskanie skierowania na bezpłatne badania profilaktyczne.
Program został przedłużony do 30 kwietnia 2025 r., co oznacza, że ubezpieczeni mają więcej czasu na wykonanie badań, które mogą pomóc we wczesnym wykryciu wielu chorób.
Żeby wygenerować pierwsze e-skierowanie, należy wypełnić ankietę. Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta (w zakładce „Profilaktyka” > „Ankiety”), w aplikacji mojeIKP (w zakładce „Profilaktyka”) lub w przychodni POZ, która uczestniczy w programie. Podobnie – przez IKP, mojeIKP lub bezpośrednio w placówce można się też umówić na badania.
Program został uruchomiony w czerwcu 2021 r. Do końca 2024 r. 4,98 mln osób odebrało e-skierowanie, a 4,08 mln przebadało się w ramach programu. Oznacza to, że i 82 proc. osób, które odebrały e-skierowanie, poszło się przebadać. W grupie osób, które do 31 grudnia 2024 r. wypełniły ankietę, było 3,37 mln osób w wieku 40-64 lata, czyli 26% proc. uprawnionych oraz 1,61 mln osób włącznie i powyżej 65. roku życia, czyli 21 proc.
Aby skorzystać z badań zaleconych w ramach programu, wystarczy, że pacjent zgłosi się do jednego z uczestniczących w programie laboratoriów z dokumentem tożsamości z numerem PESEL.
Z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w ramach programu. Wtedy skierowanie jest wygenerowane automatycznie.
Z uwagi na termin zakończenia programu z możliwości przebadania się po raz trzeci może skorzystać 335 tys. osób, które zrealizowały drugie skierowanie na badania przed 30 kwietnia 2024 r.
oprac. na podst.: CeZ