Celem badania było określenie, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na stan zdrowia włoskich pacjentów z cukrzycą i stopą cukrzycową. Naukowcy skupili się na pacjentach mieszkających na południu Półwyspu Apenińskiego, a więc w regionach w mniejszym stopniu dotkniętych epidemią.
Retrospektywnie porównano dwie grupy chorych – 25 osób przyjętych do szpitala uniwersyteckiego Campania Luigi Vanvitelli pomiędzy 9 marca a 18 maja 2020 oraz 38 pacjentów przyjętych do tej samej placówki pomiędzy styczniem a majem 2019 r. Średnia wieku w obu grupach była podobna (nieco ponad 60 lat).
Okazało się, że w bieżącym roku aż 76% pacjentów ze stopą cukrzycową zgłosiło się do szpitala w trybie pilnym (rok wcześniej – 26%), w poważnym stadium rozwoju stopy cukrzycowej. Zgorzel występowała u 64% chorych w 2020 r. i u 29% w roku 2019. Amputacja stopy była konieczna u 60% pacjentów w bieżącym roku w porównaniu do 18% w roku ubiegłym.
Autorzy badania nie rozstrzygnęli, które czynniki w największym stopniu decydowały to tym, że w czasie pandemii tak wielu pacjentów ze stopą cukrzycową zgłaszało się po pomoc, gdy było już za późno na uniknięcie amputacji. Nie wiadomo, w jaka duża była tu rola strachu przed zakażeniem się koronawirusem, a w jakim stopniu chodziło o brak dostępu do fachowej pomocy spowodowany zamknięciem części placówek.
Źródło: Caruso P et al. Diabetes Care. 2020 Jul 23. doi:10.2337/dc20-1347.