Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Unia Europejska potrzebuje silnej współpracy w zakresie zdrowia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 27 marca 2025 09:30

Unia Europejska potrzebuje silnej współpracy w zakresie zdrowia - Obrazek nagłówka
– Europa, tak jak dojrzała do tego, że musi być niezależna i zainwestować w obronność, tak myślę i mam nadzieję, że dojrzewa także do bezpieczeństwa lekowego – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej po zakończeniu nieformalnego spotkania ministrów zdrowia Unii Europejskiej. Na tapecie były również tematy związane m.in. ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży.

Jak podkreśliła minister Izabela Leszczyna, ministrowie jednogłośnie uznali, że w kwestii ochrony zdrowia, a zwłaszcza zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, potrzebne są działania wspólnotowe na poziomie Unii Europejskiej.

– Potrzebujemy wspólnych działań, bo internet nie zna granic. Wszyscy wiemy, że z jednej strony narzędzia cyfrowe są bardzo ważne, są nam potrzebne. Musimy uczyć młode pokolenie cyfrowego świata, a jednocześnie mamy właściwie pewność, że ten świat cyfrowy bywa zagrożeniem, że on bywa niebezpieczny. Mówimy o mowie nienawiści, o fake newsach, o cyberprzestępczości i jednocześnie mamy coś, co popycha świat do przodu, bez czego trudno sobie wyobrazić dzisiejszą rzeczywistość. W tym wszystkim my dorośli, a przede wszystkim my politycy musimy być odpowiedzialni i zapewnić dzieciom i młodzieży bezpieczne środowisko cyfrowe – postulowała Izabela Leszczyna.

Na problem związany z cyberzagrożeniami dla zdrowia psychicznego najmłodszych zwrócił też uwagę Oliver Varhelyi, unijny komisarz ds. zdrowia.

– Ponad 22 proc. młodego pokolenia spędza średnio każdego dnia cztery godziny przed ekranami. Poziom cyberagresji wobec młodego pokolenia podwoił się w ciągu ostatnich 10 lat. Musimy chronić młode pokolenie przed tym. Aby to zrobić potrzebujemy, aby przy stole byli wszyscy interesariusze. Potrzebujemy tam operatorów platform. Jeśli czegoś z tym problemem nie zrobimy, to stracimy całe pokolenie – powiedział podczas konferencji.

Z kolei napięta sytuacja międzynarodowa sprawia, że coraz więcej dyskusji skupia się wokół problemu bezpieczeństwa. Istotnym aspektem jest w tej dyskusji bezpieczeństwo lekowe. Jak wskazała minister zdrowia Izabela Leszczyna, Europa dojrzewa już do tego, by realnie o nie zadbać.

– Bezpieczeństwo lekowe, bezpieczne łańcuchy dostaw, konkurencyjność, obecność firm farmaceutycznych, które produkują nie tylko leki generyczne, nie tylko substancje czynne, ale także leki innowacyjne jest bardzo ważna. Oprócz konkurencyjności, drugą nogą pakietu farmaceutycznego musi być dostępność dla wszystkich pacjentów, czyli dla wszystkich Europejczyków, bez względu na to, w jakim kraju mieszkają – powiedziała polska minister zdrowia.

– Trzeba stworzyć nowe rynki, które zapewnią nam bezpieczeństwo lekowe. Z drugiej strony nasza propozycja zapewnia również dla europejskich firm możliwość produkcji leków w krajach unijnych lub krajach kandydujących. Musimy osiągnąć bezpieczeństwo dostaw, również poprzez bezpieczeństwo zdolności produkcyjnych w Europie. Potrzebujemy rynku, który jest bardziej atrakcyjny, jeśli chodzi o inwestycje i stabilność dostaw – wskazał unijny komisarz.

Innymi wyzwaniami dla Unii Europejskiej w kwestii zdrowia są choroby cywilizacyjne, w tym zwłaszcza choroby układu krążenia. Również w tym kontekście ważnym wyzwaniem jest walka z nikotynizmem i nadmiernym spożyciem alkoholu i właśnie te wyzwania mają być kolejnymi płaszczyznami współpracy dla ministrów zdrowia UE.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także