W liście do premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Zarząd Krajowy OZZL nie kryje rozczarowania propozycją ministra zdrowia dotyczącą wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia. Krzysztof Bukiel podkreśla, że pracownicy służby zdrowia długo czekali na ten projekt, bo problem niskich plac personelu medycznego pozostaje nierozwiązany od wielu lat. - Jednak to, co przedstawił minister zdrowia spowodowało u pracowników niedowierzanie i poczucie głębokiego upokorzenia - czytamy w liście.
Minister zaproponował aby docelowa (!) wysokość minimalnej płacy dla lekarza specjalisty (w praktyce - lekarza z co najmniej 10 letnim stażem) wynosiła 1,23 „średniej krajowej” . Dzisiaj byłoby to 4800 zł brutto. Jednak pan minister zaproponował, aby ten wskaźnik osiągnąć dopiero za 5 lat !. Przez ten czas pozostanie też „zamrożona” wartość „średniej krajowej”, do której odnosi się wskaźnik, nawet gdyby faktyczna średnia wzrosła (co z pewnością nastąpi). Lekarz bez specjalizacji ma zarabiać 1,02 obecnej „średniej krajowej” czyli 3980 zł brutto.
Zdaniem OZZL proponowaną pensję lekarza specjalisty trudno nazwać bardzo dobrą, a lekarza rezydenta dobrą lub wysoką. Bukiel przypomniał słowa Jarosława Kaczyńskiego, które padły w Turku 28.09 2013 r. : "Ja chcę mocno podkreślić lekarze powinni zarabiać bardzo dobrze, dobrze jeżeli chodzi o młodych, a bardzo dobrze jeżeli chodzi o tych doświadczonych (…) bo to jest bardzo trudny, bardzo odpowiedzialny zawód do którego się trzeba bardzo długo przygotowywać i my to szanujemy." Oraz słowa z expose pani premier Beaty Szydło: „W pełni doceniam rolę lekarzy i jestem przekonana, że powinni być oni wysoko i bardzo wysoko nagradzani”.
OZZL pyta: czy propozycja ministra zdrowia jest faktycznie propozycją obecnego rządu i partii, która ten rząd tworzy? Czy przytoczone słowa Pani Premier i Pana Prezesa nie mają już żadnej wartości?
Zdaniem OZZL ministerialny projekt to także dyskryminacja lekarzy wobec innych zawodów finansowanych ze środków publicznych, których pensje są regulowane w sposób ustawowy np. oficerów wojska i policji, sędziów, prokuratorów.
W liście zaapelowano o spotkanie z przedstawicielami OZZL i innych związków zawodowych, skupiających pracowników medycznych w celu konstruktywnego rozwiązania problemu wynagrdzoeń. OZZL ostrzega, że alternatywą będzie pogłębiający się chaos.
Źródło: OZZL