Ministerstwo chce przywrócić publiczny charakter ratownictwa medycznego i uspokaja, że niezrozumiały jest zarzut, że przywrócenie publicznego charakteru ratownictwu medycznemu utrudni udzielanie pomocy pacjentom w stanach nagłych. - Chcemy przywrócić państwowemu ratownictwu medycznemu, zgodnie z jego nazwą, charakter publiczny, tak aby karetki nie tylko były przygotowane każdego dnia, na bieżąco, do wyjazdu do każdego, kto tego potrzebuje, ale także, żeby ten system był gotowy do tego, aby szybko i w sposób absolutnie skoordynowany odpowiadać na zagrożenia, które mogą się pojawić – powiedział na konferencji prasowej po przeglądzie resortów Konstanty Radziwiłł.
Upublicznienie ratownictwa medycznego jest jednym z priorytetów zmian w ochronie zdrowia. Zostało zapowiedziane w expose premier Beaty Szydło, a wcześniej – w programie Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Ministerstwa przywrócenie ratownictwu medycznemu jego publicznego charakteru wyeliminuje ryzyko związane z mechanizmami kontraktowania w warunkach wolnej konkurencji i zmiennością realizatorów świadczeń. Pozwoli uniknąć sytuacji, w której jakikolwiek podmiot realizujący świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego odmówi zawarcia umowy. Rejony, w których obecnie funkcjonują podmioty niepubliczne, zostaną w przyszłości zabezpieczone przez zespoły ratownictwa medycznego publicznych podmiotów.
Obecnie – poza umową z NFZ – podmioty niepubliczne nie są związane żadnym zobowiązaniem do realizacji świadczeń finansowanych ze środków publicznych. To oznacza, że w każdej chwili mogą zrezygnować z działalności na danym obszarze, bez uzyskiwania czyjejkolwiek zgody.
Źródło: MZ