Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ustawa o niektórych zawodach medycznych wywołała sprzeciw logopedów. Minister zdrowia deklaruje otwartość na współpracę

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 7 kwietnia 2023 14:00

Ustawa o niektórych zawodach medycznych wywołała sprzeciw logopedów. Minister zdrowia deklaruje otwartość na współpracę - Obrazek nagłówka
fot. iStock
– Jeżeli będziemy widzieli, że są jakieś elementy, które możemy poprawić, to je oczywiście poprawimy – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do reakcji środowiska logopedów na zapisy zawarte w projekcie ustawy o niektórych zawodach medycznych. Przypomnijmy, ustawa ma regulować 17 zawodów, oprócz logopedów będą to m.in. asystentki stomatologiczne, dietetycy, elektroradiolodzy czy higienistki stomatologiczne.

– Ustawa jest odpowiedzią na oczekiwania blisko 250 tys. osób, które chcą, żeby zawód, który uprawiają, był unormowany i uregulowany. Usankcjonowaliśmy tam standardy kształcenia, związane z różnymi zawodami, między innymi logopedów – podkreślił Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej.

O uregulowanie zawodu od lat zabiegał Polski Związek Logopedów. Środowisku zależało jednak na tym, by powstała odrębna ustawa.

– Zwracaliśmy się zarówno do ministerstwa zdrowia, jak i ministerstwa rodziny i polityki społecznej z prośbą o międzyresortowe uzgodnienia dotyczące przygotowania rządowej ustawy o zawodzie logopedy. Zawody pokrewne, typu psychoterapeuta czy psycholog, mają podobne formy pracy jak logopedzi. Zawody te funkcjonują też zarówno w podmiotach medycznych, jak i niemedycznych. Im umożliwiono regulację zawodu w ramach odrębnej ustawy. Z nami żadne z ministerstw nie podjęło współpracy w tym obszarze – powiedziała w wywiadzie dla Medexpressu Milena Stasiak, przewodnicząca Polskiego Związku Logopedów.

Jedną z kwestii budzących sprzeciw środowiska jest to, że ustawodawca założył, iż logopeda to tylko zawód medyczny.

– Ministerstwo nie zbadało dokładnie struktury zatrudnienia. Placówki medyczne zatrudniają proporcjonalnie bardzo niewielu logopedów, w porównaniu do tych, którzy pracują w innych podmiotach publicznych i niepublicznych, głównie w resorcie edukacji, a także prowadząc własną działalność gospodarczą. Paradoksalne dla nas jest to, że resort zdrowia zakłada, że tą ustawą ureguluje pracę logopedów, którzy funkcjonują również poza placówkami medycznymi. Jest tam zapis o ochronie tytułu zawodowego logopedy. W praktyce, będzie on niejako odbierał prawo do posługiwania się tytułem logopedy osobom, które nie wpiszą się do rejestru, jaki ma powstać na podstawie przepisów tej ustawy – wskazała Milena Stasiak.

Logopedzi alarmują, że jeśli ustawa zostanie przyjęta w obecnym kształcie, to osoby prowadzące prywatną praktykę będą zamykali gabinety, ponieważ przerosną ich koszty związane z utrzymaniem placówki medycznej. W efekcie usługi mogą zdrożeć, a ich dostępność drastycznie spadnie.

Minister Zdrowia przypomniał, że nowe prawo będzie teraz przedmiotem dyskusji i pracy komisji.

– Jeżeli będziemy widzieli, że są jakieś elementy, które możemy poprawić, to je oczywiście poprawimy, ale chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że to jest projekt ustawy, który był skonsultowany ze wszystkimi stowarzyszeniami, ze wszystkimi organizacjami działającymi w zakresie tych 17 zawodów. Nie ma tam jeszcze samorządów, ale jesteśmy otwarci na współpracę – zadeklarował szef resortu zdrowia.

– Już od 2022 roku, kiedy to pojawił się projekt ustawy, formułowaliśmy postulaty dotyczące głównie utworzenia niezależnej izby zawodowej logopedów. Uwagi zebrane przez ministerstwo w ramach konsultacji społecznych zostały upublicznione dopiero po roku, czyli w styczniu w 2023 roku. Pojawiło się aż 700 uwag od różnych podmiotów, a raport z konsultacji zawiera 400 stron. Niewiele z tych uwag uwzględniono w trakcie dalszego procedowania – podkreśliła przewodnicząca Polskiego Związku Logopedów.

– Stanowiska, które kierowaliśmy do ministerstwa zdrowia i do ministerstwa rodziny i polityki społecznej przekazaliśmy więc również do komisji sejmowych i senackich. Będziemy starali się o to, żeby parlamentarzyści nas wysłuchali i żeby nasi reprezentanci uczestniczyli w posiedzeniach tych komisji – dodała Milena Stasiak.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także