Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ustawa o zdrowiu publicznym bublem prawnym?

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 7 sierpnia 2015 10:32

Ustawa o zdrowiu publicznym bublem prawnym? - Obrazek nagłówka
Zdaniem lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego ustawa o zdrowiu publicznym nie spełni oczekiwań pacjentów i pracowników ochrony zdrowia.
[caption id="attachment_54618" align="alignnone" width="539"]Zdj. Facebook Zdj. Facebook[/caption]

Zdaniem lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego ustawa o zdrowiu publicznym nie spełni oczekiwań pacjentów i pracowników ochrony zdrowia.

"Tempo prac nad projektem jest imponujące: już został on przyjęty przez podkomisję, a podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia omówiono większość punktów jej sprawozdania" - informuje Porozumienie Zielonogórskie.

- Są duże szanse, że ustawa zostanie przyjęta jeszcze w tej kadencji  - jest przekonana Joanna Zabielska-Cieciuch, która jako ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie śledzi proces legislacyjny w sprawach zdrowia.

Zdaniem Zabielskiej-Cieciuch, jedną z ważniejszych kwestii, dotyczących projektu, podjął podczas ostatniego posiedzenia komisji zdrowia Maciej Piróg – doradca Prezydenta RP i były wiceminister zdrowia, który pod koniec lat 90-tych ub. wieku odpowiadał w resorcie za przygotowanie podobnej ustawy (o ustroju ochrony zdrowia w Polsce). Piróg zwrócił uwagę na brak realnego wskazania źródeł realnego finansowania, a także na niedostateczną pozycję   pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego. W pierwotnej wersji projektu pełnomocnik miał mieć rangę ministra, któremu w ramach kompetencji w sprawach zdrowia podlegaliby inni członkowie rządu. Obecnie, zdaniem Macieja Piroga, funkcja ta została sprowadzona do roli „petenta” u ministra zdrowia, a to pełnomocnikowi uniemożliwi realne działanie.

- Pełnomocnik musi mieć mocną pozycję. To konieczne do wykonywania zadań, które wykraczają poza kompetencje resortu zdrowia - powiedziała Zabielska-Cieciuch.

Źródło: Porozumienie Zielonogórskie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także