Od 1 września 2025 r. do szkół wejdzie edukacja zdrowotna. Pod koniec października trafiła do opiniowania nowelizacja rozporządzenia w tej sprawie. W czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer odpowiadała na pytania posłów w tej sprawie. Jak zapewniła, prawo do nauczania tego przedmiotu będzie miał każdy nauczyciel uczący dotychczas wychowania do życia w rodzinie.
– Staramy się też, żeby Ośrodek Rozwoju Edukacji i Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli organizowały doskonalenie nauczycieli tak, żeby zdobywali dodatkową wiedzę potrzebną do prowadzenia tak szerokiego przedmiotu. Uruchamiamy studia podyplomowe, by również nowi nauczyciele mogli się kształcić w tym kierunku – powiedziała Katarzyna Lubnauer.
Nowego przedmiotu, oprócz nauczycieli WdŻ będą mogli też uczyć wuefiści i biolodzy. Wiceszefowa resortu edukacji widzi też możliwość dobrania godzin na wykładanie tego przedmiotu przez psychologów szkolnych.
Uczniowie od IV do VIII klasy szkoły podstawowej będą mieli jedną godzinę tygodniowo nowego przedmiotu, a w szkole ponadpodstawowej wymiar zwiększy się do dwóch godzin.
Nowy przedmiot ma o zdrowiu mówić w sposób holistyczny. Szczególne miejsce ma w nim zajmować profilaktyka zdrowia psychicznego, w tym również profilaktyka uzależnień. Jak podkreśliła Katarzyna Lubnauer, odpowiadając na pytanie posłanki Moniki Rosy, zapobieganie uzależnieniom będzie się odnosiło nie tylko do alkoholu, nikotyny i narkotyków, ale i nałogów związanych z korzystaniem z narzędzi cyfrowych, zwłaszcza w obliczu częstego stykania się przez młodzież za ich pośrednictwem z hejtem i wykluczeniem.